"Josip Broz Tito" ne voli Albance
Bitolj, grad u kome je 1908 godine usvojena albanska azbuka, desetak dana zustro se suprotstavlja otvaranju albanske paralelke u gimnaziji "Josip Broz Tito". Ucenici, njihovi roditelji i nastavnici, sada i njihovi sugradjani, su par puta prekinuli nastavu i odrzali jedan miting u centru grada. Sada najavljuju da ce se svim sredstvima suprotstaviti otvaranju albanske paralelke ukoliko minister za obrazovanje ne promeni svoju odluku.
AIM Skopje, 08.05.2000
Nekad jedan od najgradskijih po duhu Bitolj, u kome je daleke 1908 godine odrzan Kongresi i Alfabetit Shqip, kongres na kojem je usvojena albanska azbuka, ksenofobicno smatra da srednje obrazovanje na albanskom rusi najstariju makedonsku gimnaziju i preti etnicki "cistom makedonskom gradu", Bitolcani su vec odrzali jedan miting u centru grada, i dalje potpisuju peticiju, i tvrde da ce se svim sredstvima suprotstaviti najavljenom otvaranju jedne albanske paralelke u najstarijoj makedonskoj gimnaziji. Poruke u stilu - "za velikoalbansko seme nema pocve u Pelagoniji", "po ceni svega sto treba necemo dozvoliti da Bitolj postane dvojezicni", "TAT se dogodio, ali albanska paralelka nece", "Albanskog nema na Oksfordu, nece ga biti ni u Bitolju". TV Sitel je ovih dana objavio informaciju u kojoj "bitoljski intelektualci, koji se boje izaci javno i glasno progovoriti sto o slucaju misle" iznose teze po kojima otvaranje albanske paralelke jeste deo o stravaranj Iliride (politicke autonomije Albanaca u Makedoniji), da se uveliko radi da se osvoje obrazovne institucije. Neki mediji koji primaju medjunarodnu pomoc, dodaju da se radi o "mracnom velikoalbanskom scenariju". Ali poruka glasi "Bitolj ce ostati cist i nikad nece biti multietnicki"!
Ucenici, njivovi roditelji i nastavnici gimnazije "Josip Broz Tito" u Bitolju prvi su radikalno najavili svoje suprotstavljanje najavi Ministerstva obrazovanja da ce pocetkom iduce skolske godine u ovoj gimnaziji biti otvorena jedna paralelka u kojoj ce se nastava odvijati na albanskom jeziku. Najprije su odrzani roditeljski sastanci, zatim susret ucenika, roditelja i nastavnika. Doneta je odluka po kojoj se oni odlucno suprotstavljaju uvodjenju albanskog razreda. Ucenici su prekinuli nastavu..
Povod ovim reakcijama je pismo kojim je ministar obrazovanja d-r Gale Galev uputio vodjstvu gimnazije u kome se kaze da suglasno zakona o srednjem obrazovanju ispunjeni su uslovi da se od iduce skolske godine u bitoljskoj gimnaziji otvori albanska paralelka sa 34 ucenika.
Obrazlozenje revolta ucenika, njihovih roditelja i nastavnika je u najmanju ruku interesantno: "Gimnazija "Josip Broz Tito" u Bitolju je prva makedonska gimnazija u kojoj je odmah nakon oslobodjenja i Drugom svetskom ratu progovorilo se na majcinom makedonskom jeziku. Ova odluka ministra Galeva znaci rusenje najstarije maedonske gimnazije i obezvredjivanje tekovina naseg obrazovanja na nasem majcinom i sluzbenom jeziku u Makedoniji, Posebno zabrinjava uvodjenje albanske paralelke u bitoljskoj gimnaziji u kojoj momentalno uce samo 0,5 ucenika Albanaca"! Vec nekoliko godina u makedonskoj javnosti se nije pojavilo ovakakvo albanofobicno "objasnjenje". Otvaranje paralelke na albanskom jeziku koje bi obuhvatila vise albanske dece koji zavrsavaju osnovno obrazovanje u Bitolju i mnogo vise onih iz okolnih gradova kao Resen, Krusevo, Prilep, ocito se smatra kontaminacijom, zarazom za "zdravo makedonsko tkivo". Sto reci za saopstenje lokalne organizacije Socijaldemokratskog saveza u kome se bukvalno kaze: "Ovakav nedostojanstven i uvredljiv predveligdanski ambijent moze prirediti samo aktuelna vlast i niko drugi! Dogadjaji u gimnaziji "Josip Broz Tito" nisu samo pokusaj promene njenog identiteta, koji se vise od pet decenija brizljivo cuva, vec je demonstracija bezzakonitosti i sile. Kako da se drugacije shvati interna ili podzemna poruka ministra Galeva, porucena od isfrustrirane licnosti, koja je izvan legalnog konkursa za upisivanje ucenika u prvoj godini"!
Formulacije poput "nedostojanstven i uvredljiv predveligdenski ambijent", "pokusaj promene njenog identiteta, koji se vise od pet decenija cuva" sasvim su u duhu politike SDSM po kojoj sve je dozvoljeno u borbi protiv onih na vlasti, posebno zagovaranje teze o popustljivosti aktuelne vlasti u odnosu na Albance, naravno na stetu interesa Makedonaca. A jedna o najvecih pretnji po njih je naravno obrazovanje Albanaca! I sasvim konkretno zamenik ministra zdravstva i predsednicki kandidat DPA Muarem Nexhipi, koji stanuje u Bitolju, optuzen je da stoji iza otvaranja paralelke, jer njegov sin zavrsava osmoletku i treba negde nastaviti skolovanje.
No, salu na stranu, otvaranje sporne paralelke je sasvim u skladu sa zakonom, koji je donesen u doba vladavine SDSM, a koji operacionalizira ustavom garantovano pravo osnovnog i srednjeg obrazovanja na maternjem jeziku. Tumacenja da se radi o necem sto je mimo zakona "ne drzi vodu". Jasno je i to da se u konkretnom slucaju i ne trazi saglasnost srednje skole u kojoj se takva nastava organizira.
U konkretnom slucaju opet se poteze osporavanje obrazovanja "drugih", slicno ruznim dogadjajima od pre nekoliko godina kada su povodom otvaranja nastave na albanskom jeziku na Pedagoskom fakultetu u Skopju demonstrirali i strajkali gladju nasuprot parlamentu srednjoskolci i poneki student. Pri cemu su prizivane i "gasne komore za Siptare". Tada iza srednjoskolaca i studenata je stajala opoziciona VMRO-DPMNE, sada politicku poddrsku protiv "pritiska kojeg vrse nedemokratske sile" daje SDSM. Ciji lider Branko Crvenkovski u Bitolj dolazi 12 maja da bi pokusao u naporima njegove partije da povrati popularnost u Bitolju, koju je izgubio izbijanjem afere TAT i porazom na parlamentarnim izborima.
U svemu tome najpogubnija mogucnost je nesto drugo.
Bitolj je u godinama tranzicije doziveo da od nekadasnjeg bogatog grada konzula koji je odisao gradskim duhom nadje se na samom socijalnom dnu Sada Bitolj je najpotencijalna "bomba" socijalnog nezadovoljstva u Makedoniji. Gotovo sva "socijalisticka preduzeca" ne rade godinama. Slucaj prevarenih stedisa piramidalne stedionice TAT provlaci se godinama, zahteva se obestecenje propalih uloga. Stedise se nalaze u stanju "permanentnog protesta". Medju "gubitasima" cije su vrate zatvorene nalazi se i bitolski "Frinko" cijim je radnicima do zadnjeg dana obecavano da ce se iznaci kakvo takvo resenje po kome nece izgubiti posao. Radnici bitoljske secerane, jedine u Makedoniji, ovih dana zele zajedno sa proizvodjacima secerne repe seceranu dobiti u svoje vlasnistvo. U medjvremenu veci deo njenih akcija je prodat na berzi jednoj lihtenstajnskoj fantom firmi, iza koje stoji sumljivi kapital bugarskog "Multigrupa". Seceranci zajedno sa nezavisnim sindikatom poljoprivrednika, najacim u zemlji, kojeg vodi bivsi poslanik SDSM, najavljuju seosku bunu i blokadu puteva...
Stoga Bitolj je idealno tlo na kome se rastuce socijalno nezadovoljstvo, nakon dosadasnjih neuspesnih pokusaja da od aktualne vlasti iskamci bilo sto radi kakve takve socijalne relaksacije, gde se moze dogoditii spoj sa populistickim nezadovoljstvom, koje se najlakse artikulise na etnickoj osnovi. A protesti ucenika, roditelja i nastavnika gimnazije, nezadovoljni TAT-ovci, frinkovci, seoska buna poljoprivrednika skoncentrirani u desetak majskih dana su realna mogucnost da se to i dogodi.
AIM Skopje
ISO RUSI