Administativne reforme ili nova partizacija
AIM Skopje, 27.04.2000
Novi zakon za administrativno penzionisanje, koji Makedonska Vlada nudi Parlamentu po svemu sudeci udarice najvise o glave pripadnika dva ministarstva koja su odgovorna za bezbednost drzave. Naime, veci deo pripadnika Ministarstva za unutrasnje poslove i Ministarstva za odbranu, kao i oficiri ARM imaju beneficiran staz, sto ce reci da zbog specificnosti posla kojim se bave imaju veci koeficijent radnog staza tokom godina. Svakih 12 meseci, recimo za pripadnike MUP-a znaci 16 meseci u radnoj knjizici. Slicna je situacija i kod oficira i podoficira Armije Republike Makedonije, s tim sto beneficirani staz vazi za oficire koji rade na terenu u granicnim ili specijalnim jedinicama.
Zakon o administrativnom penzionisanju, koji je u stvari "lex specijalis", treba da se nadje na dnevnom redu Makedonskog Parlamenta do kraja ovog meseca i velika je verovatnoca, imajuci u vidu veoma disciplinovanu vecinu u Parlamentu, da ce biti donesen bez ikakvih izmena. U njemu stoji da svako u drzavnom aparatu koji ima 35 godina radnog staza mora da ode u penziju. Od ovoga, posle vece polemike u javnosti i tvrdnji da ce obrazovni sistem ostati bez predavaca, iskljuceni su univerzitetski profesori. Zakon je, kako objasnjava Vlada jedan od reformskih zahvata za smanjenje glomaznog administrativnog aparata koji broji oko 100.000 zaposljenjih.
U polemici u javnosti tako reci i nije bilo spomenuto da ce ovakav zakon doneti turbulencije kod bezbednosnih sluzbi, a cak i mediji su se tek prosle nedelje setili da razrade ovaj problem. Donosenje zakona, osobito kad je rec o resoru za unutrasnje poslove, pracen je tezom opozicijskih partija da u pozadini stoji pokusaj da se resor partizira donosenjem ,,partijskih vojnika,, fraza koja je usla u optek posle podnosenja ostavke Paneta Veleva eks-direktora javne bezbednosti koji je za sebe rekao da je on pre svega partijski vojnik VMRO-DPMNE-a.
Resor za unutrasnje poslove broji oko 9.000 pripadnika, a neki mediji su spekulirali da posle donosenja zakona penzionisanje ceka oko 2.000 zaposlenih. Ipak, brojka je daleko manja. Prema recima portparola MUP-a Steva Pendarovskog, jos nisu napravljenje detaljne analize ali se ne ocekuje da ce broj penzionisanih iznositi vise od 500 ljudi, sto, kako kaze Pendarovski, i nije tako velik broj ako se ima u vidu da resor i nije tako mali pa ce se prerasporedjivanjem radnika popuniti prazna mesta.
Problem, kako je za dnevnu stampu izjavio eks-ministar za unutrasnje poslove Pavle Trajanov koji nije "preziveo" rekonstrukciju Vlade Ljubca Georgijevskog, inace sada lider opozicionog Demokratskog Saveza, je u tome sto u penziju odlaze najkvalitetniji kadri, oni u koje je drzava ulozila najvise, oni koji su isli na razne obuke, seminare i trening kurseve u krim-tehnici, u antiteroristickim sektorima ili u sektore za borbu protiv organiziranog kriminala. Naime, imajuci u vidu beneficirani staz (12 meseci radis, 16 dobijas) izlazi da ce neki otici u penziju sa samo 48 godina zivota pod uslovom da su poceli raditi na 20 godina. Trajanov kaze da ce ljudi, i to oni koji se obzirom godina sada nalaze na rukovodnim pozicijama, otici u penziju u najkreativnijem razdoblju i onda kada se nalaze u top-formi. Ovaj bivsi policajac od karijere, i covek koji se ne moze smatrati neupucenim, smatra da konstelacija odnosa u ovom kriznom regionu ne dozvoljava da se napravi rasulo MUP-a preko penzionisanja. Osobito sto makedonska policija i sa 9.000 pripadnika (prema njegovim informacijama MUP ima oko 7.500 zaposlenih) ne ispunjava svetske kriterije za broj policajaca prema broju stanovnistva. Naime, Trajanov kaze da bi u normalnim okolnostima policija trebala imati 10.000 pripadnika, a u ovim okolnostima koje znace sirenje kriminala, prodor organizovanog kriminala, povecanje broja korisnika droge i sirenje nelegalne trgovine narkotickim sredstvima, kao i nestabilnost Kosova i propustljivost granice sa Albanijom policija trebala imati cak i vise zaposljenjih. ,,Prema tome, ova operacija penzionisanja vrhunskih policajaca koji su najpotrebniji, a opet idu na teret drzave odnosno na penzijski fond sto nije prava reforma, ostavlja prostor da javnost sumnja da ce biti ponovnog zaposljavanja ali po partijskom terku. Nigde u svetu bezbednosni organi nemaju tretman administrativnih tela kao sto Vlada sada postupa, kaze Trajanov.
Interesantno je da se aktuelni ministar policije Dosta Dimovska dosad nije proiznela o ovoj promeni, a nije reagovao niti policijski sindikat i pored toga sto u MUP-u ima prilicno nezadovoljnih radnika koji treba da odu u penziju. U dnevnoj stampi su se pojavile analize u kojima se strahuje da ce "mladi" penzioneri iz policije, poput onih iz zemalja istocnog lagera, posao potraziti sa druge strane zakona ili da ce, nemajuci drugu profesiju, poceti da rade u agencijama za obezbedjivanje ili privatnim detektivskim agencijama, inace firme koje naveliko rade u Makedoniju ali prakticno polulegalno zato sto za njih ne postoji zakon koji bi regulisao njihova ovlascenja i obaveze.
Sto se tice Armije Republike Makedonije, posle prasine koja se digla, ministar odbrane Nikola Kljusev je oficirima obecao (kada govorimo o obavezama preuzetih prema NATO-u, dokumentom Akcioni plan za clanstvo u NATO) da niko nece otici u penziju ukoliko to sam ne zatrazi. List "Vecer" pise da je je ministarstvo poslalo cirkularno pismo svim garnizonima od kojih se ocekivalo da ce se do 25 marta oni koji zele, prijaviti za penziju. Takvo nesto niko nije uradio. A u Ministarstvu i u Generalstabu, kako pise "Vecer" niko i ne ocekuje da ce se neko prijaviti za penziju i mesec dana posle probijanja roka datog do 25 marta. Ipak, kada zakon o administrativnom penzionisanju stupi na snagu onda nece biti iznimaka i svako ko ima 35 godina radnog staza treba da okaci kapu o klin i da ode u penziju.
U ARM, vojska koja broji oko 10.000 vojnika rade 3.500 oficira. NATO je imao primedbe oko broja oficira tako sto je to naznaceno i u nacionalnom programu o pripremama Makedonije za clanstvo u NATO-u, plan koji je postao obavezan za sve zemlje koje apliciraju posle 50 - godisnjice od formiranja Alijanse. Prema nekim neoficijalnim analaizama u ARM ocekuje se da ce penzionisanjem, vojska smanjiti svoj oficirski kadar za 200 do 250 ljudi.
Svakako, ocekuje se da ce prilikom donosenja zakona u Parlamentu opozicija zestoko napadati vlast da preuzete obaveze za reforme administracije radi na neadekvatan nacin - penzionisanjem i da zeli da napravi partizaciju u Ministarstvu unutrasnjih poslova penzionisanjem starih kadrova, a zatim zaposljavanjem novih, ali cinjenica je da je prosla vlast stvorila mastodontsku administraciju i da niti ona nije bila izuzetak od popunjavanja resora sa partijski podobnim kadrima. Prakticno, to je i bolest makedonske administracije koja i pored profesionalnosti steknute tokom godina nije postedjena od farbanja partijskim bojama cetkom svake nove garniture na vlasti. I pored nacelno reformskog kursa ove Vlade, koja je pre izbora obecavala smanjenje administracije, biraci su svedoci da partije na vlasti zadovoljavaju potrebe svojih clanova za zaposljenjem. List "Makedonija denes" je pre dve nedelje objavio predlog - listu kadrovske komisije VMRO-DPMNE sa nabrojanim imenima tridesetak ljudi koji treba da se zaposle u drzavnom Telekomu na pozicije medju kojima je bilo i - vratara, cuvara i higijenicarke. Departizacija tako osetljivog resora kao sto je policija je stara, ali samo deklarativna zalozba, svake vlasti koja je dosad bila na celu drzave. Dali penzionisanje, kako kaze opozicija, znaci i nova zaposljenja ostaje da vidimo.
AIM Skopje
VALENTIN NESOVSKI