I dalje promene radi promena
Malo po malo, politicke partije u Makedoniji traze promene. Vlast se dobija, jer je biracima vlast preko glave, pa je svaka druga opcija bolja. Tome, kao da racuna i sadasnja opozicija koja najavljuje ukrupnjavanje radi prevremene smene aktualne vladine koalicije.
AIM Skopje, 27.4.2000
Proslavljajuci svoj deveti rodjendan, Socijademokratski savez Makedonije (SDSM) je ostalim opozicionim partnerima ponudio da se opozicija ujedini, ukrupni i tako jaca zajednicki radi na prevremenom odlasku aktuelne vlasti. U isto vreme i Liberalno demokratska partija (LDP) proslavjaljuci svoj treci rodjendan ponudila je svoju platformu ostalim opozicionim partnerima s istim ciljem, Nakon rodjendanskih zurki, u medijima bliskim opoziciji nastala je gotovo idilicna euforija, po kojoj se maltene moglo zakljuciti da je vecina opozicionih partija spremno da zajednicki krene u svrgavanje sadasnje vladajuce koalicije.
To je maltene dozivljeno kao stvaranje fronta za spas Makedonije, kao pravog saveza za dobrobit Makedonije. Kao sto su ranije bili Savez za Makedoniju, koalicija "Za promene"... Ipak, kako vreme odmice kao da postaje jasnije da se radi o zelji SDSM da opet stvori siroku koaliciju, u kojoj bi pored LDP, usle i manje partije, od socijalista do novonastalih. Nesto kao ranije front organiziranih snaga, nesto kao pluralisticki soc-savez...
Cini se da je, radost o ujedinjenju opozicije kao prvom koraku ka promene vlasti, kratko trajala. Najprije je otpor stigao od najnovijih partija na makedonskoj politickoj sceni. Liberalna partija (LP) koja je nedavno nastala otcepljivanjem dela nekadasnjih reformskih liberala iz LDP, preko svog lidera bisnismena Risto Gusterova dala je na znanje da ne vidi sebe u okrupnjavanju opozicija pod okriljem SDSM. Demokratski savez (DS) ranijeg ministra unutrasnjih poslova Pavle Trajanova, preko svog potpretstednika i port - parola Nikole Mladenova objavila je da je protiv sadasnje vlasti i za njeno smenjivanje i u tom duhu za saradnju opozicije, ali je obznanila da sumlja u SDSM-ove namere i smatra da o koalicijama na pretstojecim jesenjim lokalnim izborima jos rano govoriti,
A upravo ta koalicija opozicionih partija za lokalne izbore, kao da je bila jedan od kljucnih motiva brze saglasnosti do juce ne bas prijateljskih partija SDSM i LDP. Naime, predsednik LDP, Risto Penov je aktualni gradonacalnik Skopja, koji je 1996 godine dosao na ovu poziciju kao zajednicki kandidat tadasnje Demokratske partije Petra Goseva i VMRO-DPMNE Ljubco Georgievskog. Zapravo, bez glasova VMRO-DPMNE, cije je simpatizere uoci drugog kruga izbora za skopskog gradonacelnika lider Gorgievski pozvao da glasaju za Penova, ovaj tesko da bi bio gradonacalnik. Odmah nakon objavljivanja partiskih dokumenata, formalno ponude upucene i drugim partijama, SDSM i LDP su zapoceli razgovore o zajednickom nastupu na lokalnim izborima. Cak je Penov javno izjavio da se nada da ce razgovori biti uspesni i da ce on opet biti zajednicki kandidat za skopskog gradonacalnika! Narvnoi, sto to je veoma simptomaticno za celu ideju ujedinjavanja opozicije.
Najprije, ako je prvi cilj stvaranja opozicionog fronta svrgavanje sadasnje vlasti, sto se nije prvo dogovrila strategija kako to postici. Recimo sakupljanjem potpisa (potrebno 150 000) kojima bi parlament bio prinudjen da raspravlja o raspisivanjem vanrednih parlamentarnih izbora kojima bi prethodila odluka o samoraspustanju parlamenta. Ovako izpada da dve "velike" partije i ne smatraju to lako ostvarljivim, pa teziste stavljaju na osvajanje lokalne vlasti kao posrednog nacina osvajanju vlasti. Sto i po odredbama vazeceg zakona o lokalnoj samoupravi i nije neka vlast, Drugo, kako to nije prihvatljivo novostvorenim partijama, jer ih cela zamisao tretira kao manjim partijama koje trebaju biti srecne sto ih veliki zovu na druzenje, cela ideja o ujedinjenju se svodi na brak iz lokalnih interesa SDSM i LDP,
Tim vise sto je opoziciona albanska partija - Partija za demokratski prosperitet (PDP) - u veoma delikatnoj situaciji. Ona jeste ljuti oponent albanskog koalicionog partnera u vlasti - Demokratskoj partiji Albanaca - ali ujedno i veoma rezervoisana u pogledu savezovanja sa dojucerasnjim partnerima u vlasti. S jedne strane PDP je nedavno izabrala svoje novo rukovodstvo, nakon cega je mnogo toga nejasnog ostalo oko partije: javili su se nezadovoljnici koji smatraju da je novo partisko rukovodstvo neligitimno, te treba sazvati vanredni kongres partije, nejasno je dali je novo rukovodstvo slabo ili tek prelazno, odnosi izmedju takvog slabog partiskog rukovodstva i jake parlamentarne grupe su u najmanju ruku nedefinirani. S druge strane i PDP-u, koliko god bio blizak sa partijom s kojom je najmanje 6 godina delio vlast (SDSM) nije mu uopste lako da prihvati obnovu saradnje, makar i radi rusenja oponenata s vlasti, zbog jednostavnog fakta da je SDSM zajahao na valovima albanofobije i populizma i za vreme parlamentarnih i za vreme pretsednickih izbora. A i LDP nije daleko od toga. Stoga i novo partisko rukovodstvo PDP je u stilu "ni riba, ni meso" objavilo da ce se PDP i dalje ponasati kao cista opoziciona partija, ali da ce biti oprezna u prihvatanju saveza s ostalim opozicionim partijama.
Naravno, pritisak na PDP dolazi sa nekoliko strana. Nije zanemarljiva linija koja izgleda preovlaadjuje kon njenih parlamentaraca, koji bi da nastave saradnju sa SDSM, ako nista drugo barem zbog ziheraske racunice da ukoliko SDSM dobije ponovno vlast da ce upravo PDP biti njen prirodni koalicioni partner. Iako, paradoksa radi, PDP i posebno njena parlamentarna grupa, u cilju poboljsanja svog rejtinga u (albanskoj) bazi igra ulogu radikalnije albanske partije u pogledu zaheva Albanaca. Pritisak dolazi i sa strane dojucerasnjih koalicionih partnera. SDSM-u blizak "Utrinski vesnik" tako pise da "pregovori o ulasku PDP u izbornom bloku" su nova faza u "procesu zajednickog delovanja opozicije". Po istom izvoru lider SDSM Branko Crvenkovski dogovorio je susret sa novim liderom PDP Imerom Imerijem koji bi se trebao desiti tokom iduce nedelje. U isto vreme parlamentarna grupa PDP trazi susret s njim radi "razmatranja unutarpartiskih stanja", drugim recima trazi se statutarni izlaz iz konfuzije koja je nastala nakon izbora novog lidera i centralnog predsdnistva partije.
"Utrinski vesnik" najavljuje i kompromisniji stav Liberalne partije ka okrupnjavanju opozicije. Navodno LP salje signale SDSM-u da ima mesta za dalje razgovore ukoliko se odustane od zajednicke kandidature Penova za skopskog gradonacalnika!
Carsijom koalaju price da i socijalisti, koji su dosad bili privezak SDSM-u , preko svog lidera Ljubisava Ivanova - Zinga, zajedno sa alternativcima Tupurkovskog pregopvaraju sa Pavlom Trajanovim i DS o mogucem zajednickom nastupu na lokalnim izborima. Iako je suvise rano bilo sto ozbiljnjije reci o dosezima ovog "ukrupnjavanbju opozicije", prvi utisak jeste da ona zasad stoji na labavim nogama. Pitanje je medjutim otvoreno - nakon prvomajskih i hristijanskih veligdenskih parznika najavljena je serija velikih protesta. Delimicno iza njih stoje sindikati - nezadovoljnih radnika FENI-ja, bitoljske secerane, poljoprivrednika i sl. - delimicno je neizvesno sto ce doneti najavljeni miting "cele Makedonije protiv aktuelne vlasti" zakazang za 18 maj Pitanje je zapravo koliko ce nezadovoljstvo populacije rezultirati poddrskom ujedinjenoj opoziciji.
Ali, ukoliko se to i dogodi, pa ujedinjena opozicija krene u ponovno osvajanje vlasti, ostaje da u vazduhu visi jedna opstija dilema. Naime, i proslogodisnje parlamentarne promene, dogodile su se zbog nezadovoljstva populacije 6 godisnjom vladavinom SDSM i njegovih partnera. Dogodilo se da koalicija "Za promene" osvoji vlast ne zbog svojih kvalieta, vec zbog stare vlasti koja je narodu dosla preko glave, te je smatrao da je sve bolje od njih. Nova vlast razocarenjem populacije srela se na predsednickim izborima na kojima bi kandidat VMRO-DPMNE tesko pobedio da nije postojala "mala pomoc prijatelja" - albanskog koalicionog partnera u vidu 265 hiljada "darovanih" glasova, I sada ponavlja se ista atmosfera - nezadovoljstvo koje moze dovesti do nove promene, jer su novi gori od ranijih. Tako sindrom "promene radi promena", a ne izbora radi izbora bolje opcije, polako, ali sigurno bi usao na makedonskoj politickoj sceni.
AIM Skopje
ISO RUSI