Problem M.M. se razrasta

Sofia Apr 22, 2000

Korupcija u vladi

AIM Sofija, 20.04.2000.

Javna je tajna da visoke spratove vlasti u Bugarskoj razjeda korupcija koja je u poslednje vreme počela da poprima realne dimenzije. Sve je počelo jednom kasetom koja kompromituje visokog državnog službenika M.M. Optužbe da je vlada Saveza demokratskih snaga (SDS)podmitljiva i otkrića s tim u vezi u poslednje vreme poprimaju zastrašujuće razmere. Atak na kabinet premijera Ivana Kostova poprimio je politički karakter i preti da ubije društveno poverenje u njega.

Donedavno je problem sa korupcijom samo lebdeo u prostoru kao neka goloslovna optužba, upućena SDS, ali nije imala realno pokriće. Bugarski predsednik Petar Stojanov prvi je pokrenuo atak za pročišćavanje visokih vladajućih krugova, ali je prepustio premijeru da sam obavi taj posao. Smatralo se da su u neku ruku vladine promene u decembru nakon kojih je van kabineta ostao veliki deo političke elite SDS išle upravo u sklopu borbe protiv korupcije, međutim, nije bilo konkretnih imena, niti pak ubedljivih izjava od strane samog Ivana Kostova da je upravo korupcija problem protiv kojeg je poveo borbu.

Rešavanje problema prešlo je u ruke njegovih protivnika, a ispalo je da ih nije nikako malo. Počeli su da izlaze na svetlo dana slučajevi u kojima su visoki činovnici bili umešani u uzimanje mita za obavljanje različitih usluga. Prvi udarac došao je od nezavisnih medija koji su otkrili da na računu šefa Glavne uprave puteva (GUP) Kostadina Taušanova leži 21 hiljada britanskih funti. Posle toga je lider jedne od dve najjače sindikalne centrale "Potkrepa" Konstantin Trenčev obelodanio snimak razgovora iz kojeg postaje jasno da državni službenik prima mito. Došlo je do toga da je posle razrade tajnih službi smenjen jedan zamenik ministara.

Obelodanjeni tajni računi šefa GUP Kostadina Taušanova primorali su premijera Kostova da ga privremeno otpusti od službenih obaveza. Provera koja je potrajala skoro dva meseca završena je time što se Taušanov vratio na posao. Razlog ' istraga je pokazala da ovaj novac nije zarađen od nekog mutnog posla. Poslednja zvanična verzija o njihovom poreklu glasi da su bili namenjeni obuci sina Taušanova u Engleskoj i da ih je pozajmio od prijatelja. Ipak, šef puteva nije potpuno popravio utisak o sebi u društvu pošto su se verzije o poreklu i nameni zajma više puta menjale. Prva široko lansirana teza je glasila da je suma dodeljena za lečenje nekog rođaka Taušanova. "Želim da se izvinim što sam dozvolio da me obmanu i bez svakog razloga sam posumnjao u poštenost tog službenika", izjavio je premijer Kostov.

Ovaj slučaj, mada i završen srećno za osumnjičenog za korupciju činovnika, pokrenuo je talas drugih sličnih optužbi. Lider "Potkrepe" Trenčev obelodanio je autentični snimak sa glasom visokog državnog službenika. Mediji su uslovno nazvali korumpiranog M.M. Jedan od razloga je što su još pre godinu dana u štampi lansirane neke sumnje u poštenost bivšeg zamenika industrije Marina Marinova. Drugi su pak naslućivali čiji je glas sa kasete. U krajnjoj liniji dvojica službenika vlade sa inicijalima M.M. privremeno su napustila svoje položaje.

Čovek koji je pre godinu dana tražio mito i koga je snimio na kaseti biznismen koga su ucenjivali je, kako se pokazalo, Direktor odeljenja za informisanje i veze sa javnošću pri vladi Mihail Mihajlov. On zauzima taj položaj od početka godine ali je ubrzo stekao lošu slavu. Pre no što je počeo da gradi imidž kabineta Kostova, Mihajlov je uzastopno bio šef nekoliko televizija. Kada su ga otpuštali ili primoravali da napusti, on je to kvalifikovao kao naručeni potez od strane vlade. Da bi na kraju postao desna ruka premijera za medijska pitanja. Ali ne za dugo.

Nezavisno što kategorički poriče da je on vodio razgovor koji je snimljen na kaseti, Mihajlov je podneo ostavku sve dok ne bude završena istraga. Da bi se izbegle falsifikacije i špekulisanja u pogledu autentičnosti snimka Konstantin Trenčev je poslao originalnu kasetu na analizu u stranoj državi koja se i dan danas čuva u tajnosti. Inicijali M.M. doveli su do suspendovanja Marina Marinova koji se od zamenika ministra industrije u decembru ispeo do člana kabineta premijera. Nakon razrade tajnih službi on je naveden u konkretnom primeru kada je tražio novac za obavljanje usluge kod privatizacije državnog preduzeća. Mito je zatražila supruga šefa Nacionalne službe bezbednosti Atanasa Atanasova. Sa ovom razradom su članovi kabineta upoznati još prošle godine, ali je niko nije uzeo u obzir. Umesto da se time pozabavi tužilaštvo, ona je otišla kod ministra industrije Aleksandra Boškova poznatog po nadimku "Mister 10%". Do sada premijer Kostov nije dao odgovor zašto je fascikla sa dokumentima otišla kod njega i zašto je Marin Marinov unapređen nakon promena u kabinetu decembra meseca.

Pokazalo se da nisu bila uzaludna upozorenja predsednika Stijanova da treba pročistiti redove u okruženju premijera. Sada če međutim ono što je obelodanjeno u izvorima izvan vlade po svemu sudeći imati ozbiljan politički odjek. Poslednja ispitivanja socioloških agencija pokazuju da je poverenje u SDS nešto iznad 20%, a lider glavne opozicione snage - socijalističke partije, očekujeda će ono opasti još više narednih meseci.

Pored tradicionalno opoziciono raspoloženih partija, u atak na kabinet Kostova uključio se i bivši ministar unutrašnjih poslova Bogomil bonev koji se rastao sa ministarskom foteljom prilikom promena u decembru

  1. On je morao da napusti vladu i pored toga što je bio jedan od najpopularnijih ministara. Poslednjih dana on je pokrenuo atak na premijera Kostova sa za sada nejasnim ciljevima. Smatra se da je m oguće da Bonev stane na čelo nove političke snage pošto nije bio član SDS nego je uključen u kabinet kao ekspert. "Atak g. Bogomila Boneva vezan je za predstojeću privatizaciju telekomunikacione kompanije i energetike", izjavila je Ekaterina Mihajlova, predsednik poslaničke grupe SDS.

Da li je atak koji je preduzeo Bonev diktiran političkim ili ekonomskim motivima, to još uvek nije jasno. Međutim, činjenica je da je vladajuća partija otvorila više frontova koji do sada ne vode ničem dobrom. Obruč sve manjeg društvenog poverenja zateže se vrtoglavom brzinom. "Vlada će ispuniti svoj mandat do 2001. g.", tvrdi Ivan Kostov. Međutim, sve je manje onih koji veruju da će se to obistiniti.

Georgi Filipov (AIM)