Vojska protiv grada
Niš
Nakon što su lokalni gradski funkcioneri skinuli svoje maskirne uniforme po okonačanju prošlogodišnjeg rata nestala je i čarolija koja vladala u odnosima izmedju Skupštine grada i Vojske Jugoslavije. Sjaj posebne nagrade ,,za doprinos u odbrani otadžbine,, koju je VJ dodelila Skupštini grada Niša zasenjen je nizom nesporazuma i medjusobnih optužbi predstavnika vojske i gradskih čelnika.I jedni i drugi se pozivaju da sve što rade rade u interesu naroda.
AIM, Podgorica, 21. 4. 2000.
(Od dopisnika AIM iz Beograda)
Loši odnosi na relaciji grad-vojska započeli su primedbama gradskih funkcionera i njihovim tvrdnjama , zašta je doduše i bilo konkretnih povoda, da VJ ,,preferira,, postavljene činovnike republičke Vlade oličene u načelniku okruga i njegovim saradnicima, tretirajući ih kao isključive predstavnike Nišlija umesto njih, koje su gradjani izabrali na izborima. Ovih dana kulminirali su demonstrativnim odlaskom lokalnih finkcionera sa manifestacija u organizaciji Vojske Jugoslavije i tužbama protiv gradskih funkcionera.
Dok su razlozi za krivičnu prijavu protiv gradonačelnika Zorana Živkovića još uvek nepoznati, Branislav Jovanović, predsednik Izvršnog saveta, bi mogao da se nadje pred sudom zbog širenja ,,lažnih vesti,, da se u gradu dele vojni pozivi i nesrećno upotrebljenog izraza mobilizacija. Najavu krivične prijave protiv Jovanovića izneo je lično komandant Treće armije VJ general-potpukovnik Vladimir Lazarević, koji je rekao da će nadležni vojni organi "vrlo brzo" podneti krivičnu prijavu protiv Jovanovića, zato što je javno izjavio da se u Nišu sprovodi mobilizacija, što, kako je rekao Lazarević, nije istina:,, Ne možemo dozvoliti da neko upotrebljava Treću armiju za dnevno- političke svrhe i radi političkog potkusurivanja. Pogotovo to ne možemo nakon borbe protiv NATO-zločinaca, u kojoj smo prevazišli sami sebe i izborili bar pravo da zaštitmo svoj ljudski i profesionalni integritet,, pojasnio je Lazarević tužbu protiv predsednika gradske vlade.
Predsednik niške Vlade reagovao je tvrdnjom da on nikada nije ni rekao da je u gradu izvršena mobilizacija: ,, Nisam rekao da je izvršena mobilizacija već sam se kao zabrinuti predsednik gradske vlade za gradjane Niša i radnike u javnim preduzećima, a sećajući se onoga što nas je snašlo tokom NATO agresije, s pravom zapitao o čemu se sada radi. Sa tim pitanjima su mi dolazili i gradjani, donoseći mi vojne pozive i tražeći objašnjenje. Pitanje je dakle bilo - da li su to redovne aktivnosti ili ne? Uostalom, svako ko sada nije zabrinut i ne treba da bude na čelnim funkcijama gradova i zemlje.", tvrdi Jovanović i u krivičnim prijavama protiv njega i Živkovića vidi sasvim jasan cilj, da se ,, osude i zatvore predsednik IO i predsednik Skupštine grada pred predstojeće izbore. Namera je očigledna, kako bi nas onemogućili u vodjenu kampanje i da bar kada je Niš u pitanju, raznim podmetanjima povrate grad koji je za njih izgubljen posle izborne kradje 1996. godine", naveo je Joavnović i dodao da se kao savezni poslanik Srpskog pokreta obnove (SPO) neće pozivati na poslanički imunitet u sudskom sporu sa VJ.
Nesporazumi izmedju VJ i niških funkcinera oko toga da li je bilo mobilizacije i da li masovno deljenje vojnih poziva proteklog meseca u Nišu, zapravo predstavlja neku vrstu mobilizacije, dobili su i sudski epilog. Pred sudijom za prekršaje, a po Zakonu o informisanju našao se niški dnevnik “Narodne novine” zato što je preneo izjavu predsednika Gradske vlade da se u gradu masovno dele vojni pozivi i njegovo pitanje “šta je cilj te mobilizacije”. Zahtev za pokretanje prekršajnog postupka potpisao je lično komandant Treće Armije VJ general potpukovnik Vladimir Lazarević.Na sudjenju je niški dnevnik osudjen da plati kaznu od 300.00 dinara ,a glavni urednik Niških novina 100.000 dinara.
“Mrak koji vlada na ovim prostorima dopunjen je još jednim sramnim činom tragikomedije u čijem poslednjem činu se general pojavljuje kao cenzor ili ga možda treba prihvatiti kao glavnog i odgovornog urednika. General koji se zasitio vojnih pitanja pa se okrenuo javnom informisanju pokušavajući da ga uredjuje po svojim aršinima jasno je stao uz aktuelni režim braneći ga od sopstvenog naroda i njegovoih Narodnih novina” ocenili su članovi IO Niša nakon presude niškom dnevniku.
Ipak, Nišlije su, prvi u Srbiji odlučili da prekinu sa praksom plaćanja kazni i jednostavno odlučili da ne ispoštuju zakon. Nakon odluke Upravnog odbora Narodnih novina da ne plati kaznu osnivač tog dnevnika Izvršni odbor Skupštine grada doneo je rešenje da iznos od 300.000 dinara uplati kao pomoć porodicama poginulih i ranjenih mobilisanih pripadnika rezervnog sastava VJ tokom prošlogodišnjeg rata, umesto da državi plati kaznu po Zakonu o informisanju.
Potpredsednik gradske vlade Aleksandar Kostić je celu stvar prokomentarisao rečima da je ovo,, naša politička reakcija na političku akciju .Želimo da stavimo tačku na zloupotrebu zakona od strane republičkih organa. Ne želimo da imamo državnu globu i da nam razne sudije periodično nameću namete kada vlasti tako odluče".
Priča oko niškog dnevnika kao posledica verbalnog i sudskog spora niške vlasti i VJ omogućila je srpskoj opozicija da još jednom pokuša da ubedi narod da je sada u novom pokušaju zaista jedinstvena. Na mitingu povodom kažnjavanja Narodnih novina okupilo se više od 10.000 gradjana koji su potom u znatno manjem broju nekoliko dana demonstrirali ispred zgrade niškog dnevnika, čuvajući opremu ovog lista od radnika Republičke uprave javnih prihoda koji su pokušali da izvrše prinudnu naplatu kazne, plenidbom opreme tog lista.
Upravo ta dogadjanja ispred zgrade niškog dnevnika isprovocirala su Informativnu službu Komande Treće Armije VJ da ceo slučaj oceni kao tendenciozno politizovanje epiloga sudjenja po Zakonu o informisanju: ,,U vezi sa ovim slučajem koji je veštački istrgnut iz pravne i prebačen u političku sferu kako bi se nastavila agresivna medijska kampanja sa ciljem degradacije odbrambenih snaga SRJ i pothranjianja nametnute predstave o navodnoj ugroženosti nekih opoziciono orijentisanih medija podsećamo da je mobilizacija rezervnog sastava deo planskih i redovnih aktivnosti VJ.,,
Da odnos predstavnika grada Niša i VJ u skorije vreme neće biti izgladjen nagoveštava i drugi , za sada samo samo verbalni sukob VJ sa lokalnom televizijom TV 5 kojoj je vojska ostavila rok do 25. aprila da se iseli iz prostorija u kojima je smešten studio te televizije. Sredinom proteklog meseca VJ je obavestila TV 5 da raskida ugovor o zakupu prostora i zahteva iseljenje najkasnije do 25. aprila ove godine.
U obrazloženju se navodi da nadležni organi Saveznog ministarstva odbrane ovaj "nerentabilni poslovni prostor nameravaju da pretvore u stambeni".Glavni i odgovorni urednik TV 5 Slavica Nikolić Čorbić kaže da ne postoji ni jedan zakonski razlog za raskid ugovora: i da se otkaz prostorija može jedino tumačiti kao još jedan potez u sklopu akcije pročišćavanja srpskog etra od politički nepodobnih talasa, koji nisu o meri i ukusu pojedinih vladajućih struktura. Pitala je načelnika Generalštaba VJ general pukovnika Nebojšu Pavkovića da li mu "lična i vojnička čast i poštenje dozvoljavaju da mirne savesti izbaci na ulicu televiziju sa 80 zaposlenih. "Posle svega što je TV5 učinila za Niš, Nišlije , srpski narod VJ , pa i njegov ličnu ugled".
Nakon frontalnog napada VJ tužbama, najavama tužbi i saopštenjima na predstavnike Niša teško je ne poverovati u priče opozicionara da je vojska ili njen vrh odlučan da odbrani državno rukovodstvo u nameri da što duže ostane na vrhu vlasti. Ukoliko takve tvrdnje i nisu tačne onda je svakako tačno da vojska nije uspela da izbegne nametanje rečnika i načina komunikacije karakteristične za srpski režim.
Zoran Kosanović (AIM)