Sukob u vrhu Bulatovićevog SNP-a
JUL u junu
Jedan dio SNP-a je shvatio da nije politički profitabilno do kraja pratiti Miloąevića i formirati koaliciju sa Šeąeljevim radikalima i julovcima Mirjane Marković. Zato su pokuąali daspriječe stvaranje koalicije i naprave kakav-takav otklon od Miloąevića. Nijesu uspjeli - iz ľivog blata se ne spasava tek tako
AIM Podgorica, 17.04.2000. godine
Lokalni vanredni izbori u Podgorici i Herceg Novom, zakazani za 11. jun, mogli bi, dugoročnije gledano, biti najteľi test, ne za vlast, već za - Socijalističku narodnu partiju Momira Bulatovića.
Ta se stranka naąla se ovih dana u pravom političkom vrtlogu: predsjednik Bulatović se joą jednom povinovao direktivi Beograda i prihvatio da na izborima u Herceg Novom i Podgorici nastupaju u koaliciji sa JUL-om, radikalima i "drugima koji to ľele". To je u SNP-u izazvalo ozbiljne tektonske poremećaje unutar SNP-a..
O tome su, proąle sedmice, javile podgoričke "Vijesti" tvrdnjom da su potpredsjednici stranke Predrag Bulatović i Zoran Žiľić koji predvode podgoričku frakciju, finansijski i politički razvlaąćeni. Razlog - usprotivili su se namjeri Momira Bulatovića da SNP na predstojećim lokalnim izborima udje u koaliciju sa julovcima i radikalima. Revoltirani nametanjem neľeljenih koalicionih partnera, potpredsjednici su demonstrativno napustili sjednicu Izvrąnog odbora, javile su "Vijesti". Predrag Bulatović je, u izjavi podgoričkom radiju Free Montenegro, demantovao tvrdnje da je u stranci doąlo do raskola, dodajući da će o eventualnoj kolaciji SNP-a sa filijalama dviju srpskih stranaka odlučiti Glavni partijski odbor.
Da ipak u stranci ne vlada harmonija, moglo se uočiti i na osnovu nekih detalja. Tih dana zasjedao je crnogorski parlament. Zoran Žiľić, poslanik SNP-a, uopąte se nije pojavio u skupątinskoj sali tokom prvog dana sjednice iako se nalazio u Podgorici, dok je Predrag Bulatović, inače ąef Poslaničkog kluba, odćutao cijeli tok vrlo ľustre parlamentarne rasprave, ąto za njega nije uobičajeno. Na dijalog nisu mogli da ga isprovociraju ni poslanici Demokratske partije socijalista pitanjima da objasni ąta se to deąava u njegovoj stranci. Par dana kasnije, neopozivu ostavku na mjesto ąefa Informativne sluľbe - ali i na članstvo u partiji - podnio je Vojislav Cicmil, ugledni član stranke Momira Bulatovića, ąto je joą jedan od dokaza da je ozbiljno načeta partijska monolitnost.
U subotu 15.aprila odrľana je sjednica Glavnog odbora SNP-a, koja je razrijeąila bar jednu dilemu znatiľeljne političke javnosti.
"Glavni odbor SNP-a, kojim je predsjedavao Momir Bulatović, jednoglasno je odlučio da se formira Izborna koalicija pod nazivom: Koalicija Jugoslavija - SNP - Momir Bulatović. Sporazum o mogućoj koaliciji otvoren je za sve političke partije i snage u Crnoj Gori, koje ľele da daju doprinos vrhovnom političkom cilju - očuvanju i razvoju SRJ", saopąteno je nakon sjednice najviąeg partijskog organa, uz uvjeravanje da je na Glavnom odboru "joą jednom potvrdjeno apsolutno jedinstvo partije".
Narednog dana, u podgoričkom dnevniku "Dan", nezvaničnom glasilu SNP-a, Momir Bulatović je izjavio da ga odluka Glavnog odbora o ulasku u koaliciju sa JUL-om i Šeąeljevim radikalima "ispunjava iskrenim zadovoljstvom", ističući da sa tim partijama "veoma dobro i uspjeąno saradjuje i u Saveznoj skupątini". Poąto se i sam osvjedočio da te partije "veoma uvaľavaju SNP", na to je odgovoreno prihvatanjem koalicije u Crnoj Gori. Priče o podjelama u svojoj partiji Bulatović je pripisao propagandi CIA-e, crnogorske policije i zluradosti pojednih novinara i medija. "Mi smo na sjednici Glavnog odbora potvrdili izuzetno jedinstvo koje postoji u naąoj partiji", izjavio je Bulatović.
Dakle, zvanično u SNP-u nema raskola. Frakcije su, očigledno, zakopale ratne sjekire i sasvim je sigurno da svadja neće biti do izbora. A ąta će se deąavati kasnije, ostaje da se vidi.
Predrag Bulatović, kao jedan od najiskusnijih crnogorskih političara, dobro poznaje i svoju partiju i crnogorsku političku scenu. Njemu je jasno da će JUL-ovci i radikali donijeti SNP-u veću ątetu nego korist. Zato se zajedno sa Zoranom Žiľićem i protivio instrukcijama iz Beograda. No, podgorička grupacija je bila prinudjena, zbog mira u vlastitoj partiji, da nevoljno pristane na koaliciju, sa svim strankama "kojima je zajednička ľelja za jačanjem SRJ".
Odluke Glavnog odbora pokazale su da podgorička "opcija SNP" nije proąla tako loąe. Istina, usvojena je odluka o formiranju koalicije. Ali, Bulatović i Žiľić su izborili da se kaolicija zove "Jugoslavija - SNP - Momir Bulatović" i da isključivo SNP ima mogućnost predstavljanja te buduće koalicije na izborima. Drugim riječima: vrh SNP će odredjivati način i metode izborne strategije. I, ąto je navaľnije: Predrag Bulatović i Zoran Žiľić su protivljenjem koaliciji sa julovcima i radikalima amnestirali sebe od odgovornosti za eventualni izborni neuspjeh. Račune za to polagaće drugi Bulatović i beogradsko krilo SNP-a.
Poąto je predizborna kampanja u punom jeku, vladajuća koalicija (Demokratska partija socijalista, Socijaldemokratska partija i Narodna stranka) odmah je nesporazume u SNP-u počela da koristi za ubiranje političkih poena. Komentariąući "svadju medju Miloąevićevim posluąnicima" i "tragikomični politički sporazum o Koaliciji Jugoslavija", DPS je ocijenio da "SNP izigrava trojanskog konja za potrebe beogradske diktature".
SNP odavno igra tu ulogu. Jedno njegovo krilo shvatilo je da to viąe nije politički profitabilno i, po svoj prilici, pokuąalo je da napravi bar kakav takav otklon od Miloąevića. Nije uspjelo. Iz ľivog blata se ne spasava tek tako.