Sporauzum crnogorske policije i Vojske Jugoslavije
Neobavezno sporazumijevanje
Da li se sporazumom VJ i crnogorskog MUP-a zaista obuzdava tihi rat vojske i policije i da li je sporazum najava smirivanja tenzija u Crnoj Gori?
AIM Podgorica, 27.03.2000. godine
Crnogorski carinski prelaz prema Kosovu, na putu Roľaje-Kula- Peć, od 25 marta, nadziraće zajedničkim snagama MUP Crne Gore i Vojska Jugoslavije. O tome su se u Roľajama, krajem proąle sedmice, dogovorili pomoćnici ministra unutraąnjih poslova Crne Gore, Vuk Boąkovi} i Duąko Marković, sa predstavnicima Komande Druge armije, generalom Momčilom Radevićem i pukovnikom Desimirom Garovićem. A, o soprazumu je obavjeąten i Nusret Kalač, predsjednik opątine Roľaje, koji je izrazio nadu da će sporazum biti i poątovan.
Nakon razgovora, u izjavi za javnost, Vuk Boąković je nagovijestio i mogućnost da se ovakva saradnja "proąiri" i na ostalim graničnim prelazima u Crnoj Gori. "Saradnja MUP-a i VJ neće ostati samo na danaąnjem dogovoru. Ovih dana i na putnom pravcu Tuzi - Boľaj biće otvoren zajednički punkt koji će funkcionisati po sličnom reľimu kao kod Roľaja", rekao je Boąković.
Sastanak u Roľajama zavrąen je izrazima dobre volje i spremnosti da se ubuduće saraduje. Ali, samo u "onim segmentima bezbjednosti gdje smo prepoznali zajednički interes i mogućnost saradnje", kako je to rekao Vuk Boąković. I objasno: "Onim ąto smo se dogovorili ne zadiremo u ingerencije jedni drugima. MUP će i dalje obavljati kontrolu civilnog saobraćaja, kako putničkog, tako i teretnog, a pripadnici VJ će raditi u okviru svojih nadleľnosti".
Nakon duľeg perioda javnih prepucavanja, sporazum Vojske Jugoslavije i crnogorskog MUP-a mnoge je iznenadio. Zanimljivo, najoątrija reakcija bila je od strane Bulatovićeve SNP. "Vlast javno napada armiju, a tajno se sastaje sa generalima", konstatovao je Pavle Bulatović, potpredsjednik SNP-a. Citirana izjava moľda govori da su o dogovoru vojske i policije u SNP-u saznali - iz novina.
No, bitnije od poloľaja SNP-a, je rastumačiti: da li se ovim sporazumom zaista obuzdava tihi rat vojske i policije i da li je sporazum najava smirivanja tenzija u Crnoj Gori?
Pitanje je, takodje, da li je vojska spremna da se zaista "vrati u okvire Ustava", kako je to nedavno rekao i Milo Dukanović, predsjednik Crne Gore i član Vrhovnog savjeta odbrane. "Ustavne nadleľnosti" VJ su i do sada bile dobar alibi za bespogovornu lojalnost vojnog vrha Slobodanu Miloseviću.
Osim toga, predstavnici vojske i policije su se i do sada nebrojeno puta sastajali i sporazumijevali, ali svaki dogovor je trajao samo do sljedećeg incidenta. Jer, "profesionalni" angaľman vojske na crnogorskim granicama, učestala i neizvjesna konfrontiranja prema crnogorskoj policiji, tokom posljednjih mjeseci i po drugi put su Crnu Goru dovela na rub gradjanskog rata. Prvi put to je bilo u vrijeme NATO napada na SRJ i vojne ciljeve u Crnoj Gori, kada je preovladao utisak da mir izmedu VJ i crnogorskog MUP-a znači i gradjanski mir u Crnoj Gori.
Poboljąavanje odnosa izmedu policije i vojske u opątini Roľaje dobija na značaju zato ąto ona spada medu najlabilnija politička područja u Crnoj Gori. Stanovnici ove opątine su preteľno Albanci i Muslimani. Ona obuhvata pogranični pojas prema Kosovu, zbog čega je već bila popriąte bezobzirnog nasilja tokom bombardovanja SRJ. Tada su pripadnici VJ, pod izgovorom da sprječavaju ąirenje sukoba sa Kosova na područje Crne Gore, u pograničnim selima na planini Hajle ubili petnaestak izbjeglica koji su u Crnoj Gori potraľili spas od kosovskog pakla. Potom su maltretirali stanovniątvo okolnih sela - albanske nacionalnosti - i uniątili njihovu imovinu u vrijednosti od oko 400 hiljada maraka. Tada crnogorskoj policiji nije dozvoljeno da pridje ni blizu razuzdanih rezervista VJ, pa je i konačan bilans njihovog ąenlucenja mogao biti napravljen tek kada je rat zavrąen, poąto su se povukli sa poloľaja.
Sadaąnji politički ambijent u Crnoj Gori veoma je nalik na taj uzavreli period s početka proąle godine. Dok Beograd svim silama nastoji da podstakne ratnu psihozu, prijeti povratkom na Kosovo i mobiliąe svoje gradjane, u Crnoj Gori ulje na vatru dolivaju SNP i VJ. Bombardera, doduąe, nema, ali predstoje vaľni, prijevremeni lokalni izbori u Herceg Novom i Podgorici.
Miloąevićeve pristalice u Crnoj Gori u njima vide izvjesne ąanse za sebe, kao i slabost u redovima koalicije na vlasti. Kao izvor svih opasnosti, pa i one po gradjanski mir, SNP predstavlja crnogorsku vlast. "Aktuelni crnogorski reľim je spreman da zbog opstanka na vlasti izazove gradjanski rat", tvrdi Predrag Bulatović, jedan od lidera SNP, koja podrľava Slobodana Miloąevića u Crnoj Gori. Bulatović je optuľio crnogorsku vlast "da namjerava da primjeni 'Tudjmanov model' i sadaąnji nedostatak podrąke medjunarodne zajednice obazbjedi izazivanjem konflikata, kako bi ih doveli pred svrąen čin".
A, na skupu u Herceg-Novom jednom od nekoliko odrľanih u Crnoj Gori, kojim je SNP obiljeľila godiąnjicu NATO napada na SRJ, predsjednik ove partije i savezni premijer je pojasnio stav svog prezimanjaka i partijskog kolege:
"Gospodin Djukanović je počeo posljednju i najopasniju igru. On je glasnogovornik nesuvislih priča o ugroľenosti Crne Gore od VJ. Pred tom ugrozenoąću do besmisla i do posljednjeg dolara strane pomoći jača crnogorsku policiju, pretvarajući je u paravojnu formaciju". Premijer je rekao i da je nedavno izmedju "vojnog rukovodstva i Vlade Republike Crne Gore obavljena serija razgovora i postignut niz značajnih sporazuma". Ali, dodao je, "da bi se ovi sporazumi naruąili dovoljno je bilo da NATO istakne svoje zahtijeve, ąto je crnogorska vlast odmah prihvatila".
Ove optuľbe saveznog premijera jasno govore i o tome koliko su dosadaąnji sporazumi izmedu VJ i crnogorske drľave bili čvrsti. Doduąe, premijer, shodno svojim političkim stavovima I ambicijama, za njihovo nepostovanje optuľuje crnogorsku vlast. Ali, istovremeno kazujući i zaąto su sporazumi kao posljednji u Roľajama neodrľivi. Naime, saradnja sa svijetom, kompromisna rjeąenja i prihvatanje uslova koje nameću demokratske zemlje, stvarni je trn u oku Miloąeviću i njegovim generalima.
To se ne uklapa u njihovu taktiku. I kao sto je rat za Kosovo bio samo način da se ono "opravdano izgubi", tako su i sporazumi koje Miloąević i njegovi zastupnici prave samo način da se opravda sve ono sto ovako ili onako već rade.
Zato bi se, prije nego ohrabrenje za mir, sadaąnje popuątanje u odnosima izmedu VJ i crnogorske policije, moglo ocijeniti kao joą jedan pokuąaj da se situacija zadrľi pod kontrolom.
Iako je i ovaj najnoviji sporazum, u javnosti predstavljen kao moguća prekretnica - dakle, s mnogo ohrabrujućih prizvuka - već iz Boąkovićevog obraćanja jasno je da se vojska ničim nije obavezala na konačno i trajno povlačenje u crnogorske kasarne. A to je već razlog za novu brigu. Dok jedinice VJ nastoje da na bilo koji način kontroliąu promet preko redovnih graničnih prelaza u Crnoj Gori, obećanje generala Momcila Radevića u Roľajama - da će "vojska obavljati svoj posao profesionalno"
- zvučaće kao prijetnja.