SDA i HDZ slabe, SDP vodi a SDS jaca
Predizborna istrazivanja
AIM, Sarajevo, 27.03.2000. Ako u popularnosti medju Bosnjacima Zlatko Lagumdzija (SDP) vodi ispred Alije Izetbegovica (SDA) za nevjerovatnih 20 posto, te ako HDZ sve vise gubi utjecaj medju Hrvatima, a SDS ponovno jaca u RS - onda je jasno da ce lokalni izbori u BiH, zakazani za 8. april ove godine, opravdati predizborni slogan OSCE-a "Glasajte za promjene". Naime, mada se radi o izborima za opcinske strukture vlasti, ovi se promatraju kao najbolji pokazatelj onoga sto se ima desiti na opcim izborima u jesen ove godine. A po istrazivanju americkog Nacionalnog demokratskog instituta (NDI), koje je prosli mjesec radjeno na uzorku od 3000 ispitanika iz sve tri nacionalne skupine u 30 opcina u BiH, promjene su izgleda konacno na vidiku.
Ovo istrazivanje NDI je radila u cilju dobijanja podataka na osnovu kojih bi ovdasnje stranke - pogotovu opozicijske - mogle kreirati predizbornu kampanju i usmjeriti je ka ocekivanjima gradjana. Naime, za razliku od prethodnih izbora u BiH kada su dominirali nacionalni i nacionalnisticki interesi, anketirani pripadnici sve tri nacionalnosti u BiH na prvom mjestu ocekuju jednu te istu stvar: otvaranjeno novih radnih mjesta! Bosnjaci, nakon posla, zele povratak u svoje prijeratne domove i ocekuju da im to buduca vlast obezbijedi. Na trecem mjestu interesa glasaca iz reda bosnjackog naroda je borba protiv korupcije. Hrvati i Srbi, medjutim, odmah nakon posla, i dalje ocekuju od buduce lokalne vlasti "zastitu nacionalnih interesa", odnosno svaki cetvrti Hrvat ili Srbin smatra to drugim najvaznijim zadatkom izbornih pobjednika.
Da egzistencija, ipak, dobija bitku nad "ugrozenim nacionalnim bicem" pokazuje podatak da je porastao broj prije svega Srba ali i Hrvata, koji od buduce vlasti ocekuju suradnju s medjunarodnom zajednicom, jer je preko 50 posto anketiranih reklo da bi podrzalo onu stranku koja moze imati partnera u strancima. Interesantno je pri tome da niko od anketiranih nije pokazao sklonost ka "stranci koja moze dobiti donacije", sto jos jednom potvrdjuje da je Bosancima i Hercegovcima prevara s donacijama za koje aktualna vlast nikada nije ispostavila racune preko glave. Odnosno, kako su se uostalom i izjasnili, Bosaci i Hercegovci zele da rade i budu placeni za svoj rad.
U politickom izjasnjavanju takodjer je doslo do promjena. Medju anketiranim Bosnjacima zasada najbolje kotiraju Zlatko Lagumdzija, predsjednik Socijaldemokratske partije BiH kojeg podrzava 66 posto ispitanih Bosnjaka, Haris Silajdzic, predsjednik Stranke za BiH sa slicnom podrskom, a Alija Izetbegovic zaostaje za 18 posto, odnosno podrzava ga 48 posto ispitanika. Interesantno je da ni Izetbegovic ni Silajdzic nisu dobili veliku podrsku biraca sa sela, dakle izvan vecih gradova, mada se do sada smatralo da lider SDA svoju podrsku najvise ima u ruralnom dijelu bosnjacke populacije. Naime, 42 posto ispitanika iz ruralnih sredina izjasnilo se striktno protiv Izetbegovica a cak 63 posto protiv Silajdzica. S druge strane lider SDPa Zlatko Lagumdzija ima gotovo podjednaku podrsku biraca i ruralnih i gradskih sredina, odnosno tek pet posto vode biraci vecih gradova. Sto se tice podrske ova tri politicara iz druga dva naroda, Izetbegovic i Silajdzic nisu dobili niti jedan jedini glas medju Srbima, dok je 5 posto anketiranih Hrvata podrzalo Silajdzica a svega 2 posto Izetbegovica. Socijaldemokratski lider Lagumdzija ponovno je potukao bosnjacki dvojac Izetbegovic-Silajdzic, jer ga podrzava 23 posto Hrvata i 15 posto Srba, s sim da je SDP lider jedini stranacki predsjednik bosnjacke nacionalnosti kojeg Srbi uopce prihvataju. Istovremeno 25 posto anketiranih u RS izjasnilo se protiv Lagumdzije dok je 40 posto reklo da im je svejedno, ili su pak pitali "A, ko je to"? Interesantan je i odnos podrske partiji i njenom predsjedniku: dok Lagumdzija i Izetbegovic stoje slicno kao i njihove stranke, popularnost Harisa Silajdzica ni iz bliza ne odgovara nepopularnosti njegove Stranke za BiH. Ovim se moze objasniti odluka Silajdzica da se licno kandidira u sarajevskoj opcini Stari grad kao nocilac liste svoje stranke, jer izgleda nema dovoljno kadrova u samoj partiji. Istovremeno, drugi stranacki lideri lokalne izbore prepustaju onima kojima i treba - opcinskim rukovodstvima svojih stranaka.
U Republici Srpskoj je - pocetkom februara kada je istrazivanje pravljeno, dakle prije raspada Koalicije "Sloga" - jos uvijek najbolje kotirao Zivko Radisic, kojeg je podrzalo 40 posto ispitanih biraca. Slijedio ga je premijer RS i predsjednik SNDS Milorad Dodik sa 35 posto podrske, te Biljana Plavsic sa 32 posto. Na cetvrtom mjesto plasirao se predsjednik novoformirane Stranke demokratskog progresa Mladen Ivanic, a mnogi to komeniraju cinjenicom da u anketnom listicu nije bilo predsjednika Radikalne stranke RS Nikole Poplasena, koji po odluci OSCE-a nema pravo kandidiranja na izborima.
Najbolje plasirana stranka u RS je SDS koji ima vise pristalica nego pojedinacno bilo koja clanica sada vec narusene Koalicije "Sloga". Medjutim, udruzenim glasovima one bi i dalje bi imale nadmoc nad SDSom, sto znaci da izlazak Radisicevih socijalista iz Koalicije uistinu moze imati presudan utjecaj na politicku scenu u RS.
Nakon sloma Tudjmanovog rezima, Hrvati u BiH najskloniji su - pokazuje i ovo istrazivanje - promjenama. Naime, HDZ BiH se sa nekadasnjih 70 i vise posto podrske, gotovo preko noci "strovalio" na 47 posto, a kako je ispitivanje radjeno pocetkom proslog mjeseca, nagadjanja da je danas taj broj i manji mogu se 8. aprila pokazati tacnim. S druge strane, po prvi puta se medju Hrvatima u BiH pojavljuje znacajnija podrska opoziciji, te neformalna koalicija SDP-a i Nove Hrvatske Inicijative (Kresimir Zubak) prelazi nekad nedostiznih 30 posto!
Nacionalni Demokratski Institut u ovom istrazivanju paznju je usmjerio i na ispitivanje mogucih izbornih rezultata u pojedinim opcinama. Po tim rezultatima, koji se za samo 4 posto razlikuju od slicnog ispitivanja koje je SDP radio za svoje potrebe, Izetbegovic gubi Sarajevo! Naime, u sarajevskim najmnogoljudnijim opcinama Novi Grad i Novo Sarajevo SDP pojedinacno ima vise glasova nego sve cetiri stranke nekadasnje Izetbegoviceve koalicije (SDA, Stranka za BiH, GDS i Liberali) zajedno, sto prakticki znaci da im je pobjeda u ovim opcinama zagarantirana. NDI, dalje, tvrdi da je u najekskluzivnijoj sarajevskoj opcini Centar, pocetkom februara, SDP bio u maloj prednosti nas SDA, dok Lagumdzijina stranka tvrdi da je danas prednost povecana, a pobjeda izvjesna. SDA i dalje ima prednost u opcini Stari grad, ali za samo jedan posto, na sto SDPeovci reaguju tvrdnjom da se moze raditi o famoznoj "statistickoj gresci". Slicno je i u Travniku i Bihacu, mada posljednje naznake govore da se Izetbegoviceva stranka ipak oporavlja u Travniku, dok SDP prvi put biljezi prednost nad SDA u "zelenoj" Zenici.
Sto se tice "esdepeovske" Tuzle cini se da ce socijaldemokrati, predvodjeni gradonacelnikom S. Beslagicem, i na ovim lokalnim izborima odnijeti pobijedu, ali ne s tolikim preimucstvom kao ranijih godina. Medjutim, prema istrazivanjima NDI, ali i najavama iz SDP-a, ova bi stranka mogla imati najbolje izborne rezultate u jos cetiri opcine Tuzlanskog kantona, sto bi promijenilo odnos snaga SDA - SDP u ovom dijelu BiH.
Rezultati obavljenog ispitivanja zapravo pokazuju da se promjene konacno mogu ocekivati. Ne spektakularne kako bi najnezadovoljniji Bosanci i Hercegovci odmah pozeljeli, ali dovoljne da nakon desetljeca mrznje i razaranja, ova zemlja konacno krene ka progresu. Izborni slogani vladajucih stranaka u Federaciji "Deset najtezih godina zajedno" - SDA, odnosno "Dovrsimo zapoceto" - HDZ, vec su postale predmetom podsmjeha biraca: niti zele novih 10 godina pod ovakvom vlasti, niti da ova vlast zavrsi ono sto je prije deset godina zapocela!
Istovremeno, sve su prisutnija nagadjanja o sudbini opcih izbora planiranih za jesen ove godine, odnosno njihovom eventualnom prolongiranju. Navodno, u slucaju jakog pobjedonosog zamaha opozicije, prvenstveno SDP, izbori ce se zasigurno odrzati. Njihovo prolongiranje moguce je tek ukoliko rezultati lokalnih izbora ne poluce dovoljno dobar, odnosno po sadasnju vlast dovoljno los rezultat.
Adnan TOPIC (AIM Sarajevo)