Politika i tajne službe

Zagreb Mar 14, 2000

Aim, Zagreb, 14.3.2000.

U samo tjedan dana Franjo Turek, novi šef Službe za zaštitu ustavnog poretka (SZUP), najveće hrvatske obavještajne službe, osobnim je dolaskom - prvo u Osijek, a potom i u Dubrovnik - suspendirao tamošnje načelnike Josipa Pećija i Ivana Vidojevića. Upravo u ta dva centra, potvrdio je to i novi ministar unutarnjih poslova Šime Lučin, bilo je neovlaštenih prisluškivanja, mada, dodao je, postoje indicije o tajnom nezakonitom prisluškivanju telefonskih razgovora i u Splitu, ali i još nekim centrima. Da se u Hrvatskoj za vrijeme HDZ-ove vlasti naveliko prisluškivalo opće je mjesto u svim pričama o tajnim službama, a novine su provalile dio prijepisa tako snimljenih razgovora. Prisluškivalo se sve i svakog - od oporbenih političara, nezavisnih novinara, nogometnih sudaca, do svojedobnog predsjednika Vrhovnog suda Hrvatske, Krunislava Olujića. No, iako su dokazi bili izneseni javno, zbog toga nitko nije odgovarao, jer je više puta ponovljena izjava pokojnog predsjednika Tuđmana da u Hrvatskoj ima između 15 i 20 posto unutarnjih neprijatelja, očito bila dovoljno pokriće da se nikom od prisluškivača ništa ne dogodi.

Ipak, ono što je ministar Lučin ovih dana javno rekao - kako postoje naznake da su u do sada 17 utvrđenih nezakonitih prisluškivanja u Osijeku bili uključeni i neki visokopozicionirani političari HDZ-a - svojevrsni je šok. Ubrzo nakon toga, iz osječkog Centra SZUP-a procurila je informacija kako su "neki visokopozicionirani političari HDZ-a" koje je spominjao Lučin u stvari Vladimir Šeks, sadašnji v.d. predsjednik HDZ-a i Branimir Glavaš, ponovno vrlo aktivni HDZ-ovac i osječko-baranjski župan. Po njihovom nalogu, tvrde izvori iz osječkog Centra SZUP-a, prisluškivan je velik broj građana - od političara, sudaca, sindikalnih vođa, odvjetnika, nogometnih sudaca, novinara, umirovljenika i osoba s ruba zakona. Za što su sve korištene tako prikupljene informacije još nitko ne zna, no jedan od saborskih zastupnika SDP-a tvrdi da je - bar kad su oporbeni političari u pitanju - svrha bila doći do informacija koje bi se, kao kompromitantne, mogle upotrijebiti u izbornoj kampanji.

Suspendirani načelnik osječkog Centra SZUP-a Josip Peći jedan je od HDZ-ovih prvoboraca kojeg je na tu funkciju doveo Vladimir Šeks. Prije toga, Branimir Glavaš osobno se potrudio da Pećijevog prethodnika, kao njemu nedovoljno pouzdane osobe, eliminira iz tajne službe. Šeksov utjecaj u HDZ-u i državnoj vlasti tada je bio iznimno jak, pa je unatoč protivljenju Ivana Brzovića, u to vrijeme ravnatelja SZUP-a, uspio postaviti Pećija. Šeksu koji slovi kao gubernator Slavonije, kao i Glavašu koji je baš o svemu odlučivao i još odlučuje u osječko-baranjskoj županiji zacijelo je itekako bilo u interesu znati što sve rade ne samo njihovi politički protivnici već i stranački istomišljenici. Zato je krug prisluškivanih i bio tako širok. Na osnovu dokumenta koji je procurio iz osječkog Centra SZUP-a, vidljivo je naime da su uz oporbene političare, novinare i sindikalne vođe bili prisluškivani i čelnici lokalnog HDZ-a, šef osječke policije, u međuvremenu smijenjeni Dubravko Jezerčić, ali i dio djelatnika Centra SZUP-a, kako bi se provjerili njihovi kontakti i otkrio i najmanji neposluh.

Izvori iz osječkog SZUP-a u kojem je nakon smjene vlasti na izborima

  1. siječnja, očito došlo do velikih previranja, tvrde kako je rad tajnih službi bio posve u stranačkoj funkciji, ali i u funkciji stalnih međusobno suprotstavljenih frakcija unutar donedavno vladajuće stranke. Da u toj bespoštednoj bitci nitko nikome nije vjerovao, svjedoči i pikanterija o prisluškivanju jednog - s razine državnih interesa - posve marginalnog HDZ-ovog političara, kojega su tajne službe snimile kad se supruzi hvalio kako je tog dana bio s bivšim HDZ-ovim premijerom Zlatkom Matešom i tom mu prigodom odnio na poklon juneći but. No, dok su se tajne službe ranije isključivo bavile otkrivanjem stvarnih protudržavnih djelatnosti i razotkrivanjem terorističkih aktivnosti, sada su se koncentrirale na sakupljanje pikanterija iz privatnog života. Kako je sve to bilo moguće? Dio odgovora ministar unutarnjih poslova Šime Lučin vidi i u rastezljivosti zakona po kojima se moglo prisluškivati građane. "Zakonska procedura koja je na snazi", rekao je Lučin tjedniku "Globus", "omogućavala je - malo ironiziram, iako je stvar daleko od šale - da netko, recimo, svog prijatelja na nekoj važnoj dužnosti u SZUP-u može zamoliti, da mu, recimo, prisluškuje ženu za koju sumnja da ga vara. I to bi otišlo u proceduru. Sve bi bilo zakonski potpisano i odobreno! A zapravo je to najobičnija zloporaba službe. Čovjek stvarno katkada ne može vjerovati što se sve činilo, ili moglo činiti, te kakve je sve mogućnosti davao taj zakon".

Po onome dakle što tvrdi ministar Lučin i Šeks i Glavaš mogli su hladno tražiti od suspendiranog načelnika osječkog Centra SZUP-a da špijunira koga god im se poželi. Izvori u osječkom SZUP-u tvrde da je već 1998. godine bilo čak 40 posto naloga za prisluškivanje koji nisu bili "pokriveni" rješenjem ministra unutarnjih poslova, odnosno ravnatelja SZUP-a, kako to zakon naleže. Samo u iznimnim slučajevima - kad je riječ o osobitoj hitnosti kakve spoznaje o terorističkoj ili antidržavnoj djelatnosti - načelnik SZUP-a može na svoju ruku izdati nalog za prisluškivanje, ali istog trenutka mora zatražiti dozvolu ministra ili ravnatelja SZUP-a. No u Osijeku se to očito nije radilo, unatoč činjenici da je bivši ministar policije Ivan Penić, bio široke ruke u potpisivanju takvih rješenja. Zbog tako nezakonitog rada, jedan od Pećiju podređenih djelatnika, požalio se bivšem šefu SZUP-a Brzoviću. Ovaj je, oko Božića 1998. odlučio smijeniti Pećija, no tada je intervenirao Šeks, pa ni do kakvih promjena na čelu osječkog Centra SZUP-a nije došlo, sve do 1. ožujka kad je u Osijek došao novi ravnatelj SZUP-a, Franjo Turek.

Osječki primjer tajnog prisluškivanja zanimljiv je još po nečem: iako je iz dokumenata koji su procurili jasno da je prisluškivan ogroman broj ljudi - samo jedna službenica navodi pedesetak imena - ministar tvrdi da je, po dosadašnjim spoznajama tek 17 bilo neovlašteno. To znači da su ostali bili "pokriveni" rješenjima, što svjedoči o inflaciji rješenja koja su stizala iz ministarstva u regionalne filijale, gdje se prisluškivalo po željama HDZ-ovih dužnosnika. Priroda tajnih službi, to im govori i samo ime, konspirativan je rad, pa je i osječka i dubrovačka smjena načelnika SZUP-a bila pokušana obaviti što diskretnije i bez prevelike prašine. No, svjestan razmjera zloupotreba i umiješanosti politike u rad službi, novi je ministar najavio kako će kriminalistička policija utvrditi što se sve radilo, a najavio je i kaznenu odgovornost za nezakonitosti. Hoće li osim izravnih nalogodavaca odgovarati, kako je obećano, i njihovi politički sufleri i sponzori, odlučit će dakako aktualna vlast, ne procjeni li, otkrije li previše prljavog rublja, da je ipak bolje žrtvovati jednog janjca nego čitavo stado.

Drago Hedl