Prehrambeni embargo

Skopje Feb 22, 2000

AIM Skopje, 15.02.2000

Jugoslavija je nenajvljeno i bez ikakvog obrazloženja ponovo zategla svoje odnose sa Makedonijom. Naime, pismenom naredbom ministra poljoprivrede Srbije Milana Babovića od 2 februara, uveden je embargo za izvoz svih prehrambenih proizvoda u Makedoniju, Crnu Goru i Republiku Srpsku. Usmenom naredbom je zabranjen tranzit kroz jugoslovensku teritoriju akciznoj robi i drugim makedonskim proizvodima namenjenim evropskom tržištu. Dokumenat je dostavljen samo jugoslovenskim carinskim službama koje su odmah revnosno prionule da ga sprovedu, a ne i, kako bi bio red, nadležnim organima Makedonije, pa i jugoslovenskoj ambasadi u Skoplju.

Mere su izazvale popriličan haos na makedonsko-jugoslovenskoj granici kod Tabanovca, iznenadili makedonsku Vladu, zbunili i izrevoltirali privrednike, izvoznike i transportere, osobito one čiji su kamioni vraćeni sa puta u unutrašnjosti Srbije, ili im uopšte nije omogućen prelazak granične linije. Primera je mnogo. Broj cisterni sa naftom, kamijona punih vina, cigareta, kafe i drugih luksuznih proizvoda je svakim danom u međugraničnom prostoru kod Tabanovca, sve veći. Neki se vraćaju odakle su došli, ili ako imaju novac i ako moraju, kreću sporednim putevima preko Bugarske.

O ovim potezima srpskih zvaničnika prvi je javnost obavestio opozicioni dnevni list “Utrinski vesnik” koji tvrdi da je Srbija Makedoniji objavila “trgovinski rat”. Međutim, tako misle i mnogi privrednici, kao i ekonomski analitičari. Celokupna javnost se glasno pita zašto se opet, ko zna po koji put, jednostrano krši važeći Dogovor o slobodnoj trgovini i zadaje težak udarac ukupnim ekonomskim i političkim odnosima dve zemlje, koje deklaradivno bar, slove kao prijateljske. Sva ovdašnja sredstva informisanja uveliko potsećaju na slična ranija ponašanja severnog makedonskog suseda. Poslednje je bio prošle godine u ovo vreme kada je oko tri meseca bila potpuno obustavljena, takoreći, celokupna međusobna robna razmena. Bilo je to tada, pokazalo se, u znak protesta zbog stacioniranja NATO trupa na tlu Makedonije. Ovo sada je, zasada, još uvek enigma. Bar za širu javnost koja u nedostatku zvaničnih obaveštenja i informacija sama ispreda svoje priče. Špekulira se da je najnoviji prehrambeni embargo, navodno, kontra udarac zbog uspešne biznis saradnje Makedonije sa Kosovom i Grnom Gorom na uštrab Srbije, zatim, zbog rastućeg šverca raznom robom na istoj relaciji, ili kako su uvereni neki prevoznici, to je pravi pravcati “reketarski reciprocitet”. Naime, već desetak dana makedonski carinici drže blokirano na prelazu Bogorodica kod Đevđelije nekoliko šlepera sa grčkim cigaretama namenjenim jugoslovenskom tržištu. Za svaki kamion traže da se plati po deset hiljada nemačkih maraka. Takvih je primera, kažu, u svakodnevici bezbroj. Zvanični drzavni organi se prave “mutavi”, žmure i do sada gotovo uopšte nisu reagovali. Naravno ukoliko je to razlog za ovaj embargo.

S namerom da sazna šta je tačno uzrok mini ekonomskoj blokadi koju sprovodi SRJ prema Makedoniji, ministarka trgovine Milijana Danevska se pismom obratila svom jugoslovenskom kolegi Borivoju Vukoviću. U njemu izražava razumevanje za tešku ekonomsku situaciju u kojoj se Jugoslavija nalazi, ali i energično traži objašnjenje i poštovanje Dogovora o slobodnoj trgovini. U suprotnom, potseća gospođa Danevska, Makedonija će biti primorana da uvede recipročne mere, a to nije u prilog nikome.

Saznajemo da se ovde pripremaju da, ukoliko ne bude brzo postignuta saglasnost o normalizaciji robne razmene, zabrane uvoz onih proizvoda za koje je srpska Vlada posebno zainteresovana. To su, pre svega, konditorski proizvodi, suvomesnate prerađevine i mleko. Ali to bi bilo samo u krajnoj nuždi.

Ministar poljoprivrede Marjan Đorcev je, kako je izjavio pred kamerama drzavne i privatnih nezavisnih televizija, telefonom razgovarao sa svojim srpskim kolegom Milanom Babovićem koji ga je, kaže, ubeđivao da je njegov potez u vezi sa internim jugoslovenskim prehrambenim bilansima i zaštitom tržista i da će, navodno, brzo biti korigovan. Kada, nije precizirao i do daljnjeg ostaje otvoreno i neizvesno. Tim pre ako se zna da je na neodređeno vreme otkazan sastanak mešovitog makedonsko-jugoslovenskog komiteta za praćenje sprovođenja dogovora o slobodnoj trgovini koji je trebalo da se održi 10 februara u Skoplju. Zvanično je kao razlog navedena sahrana ubijenog ministra odbrane Bulatovića, ali u to malo ko ovde veruje. Ministarka Danevska je ocenila da Makedoniji tek prestoje duga i mučna pregovaranja sa neizvesnim ishodom.

Nadlezni u jugoslovenskom ministarstvu za unutrašnju trgovinu tvrde da su na saveznom nivou bilansi odavno utvrđeni i da oni u njih zadnjih dana nisu dirali. Embargo je, dakle, priznaju, uvela Vlada Srbije. Ovo su potvrdili i u jugoslovenskoj Prvirdenoj Komori koji kažu da o tome dali će se nešto izvoziti ili ne odlučuje srpski ministar poljoprivrede, koji je uostalom i potpisao naredbu o njegovom uvođenju. Na zvanični demarš koji je Saveznoj i Republičkoj Vladi upućen iz Makedonije odgovor nikako da stigne. Sva su vrata ostala zatvorena i direktoru pretstavništva makedonske privredne Komore u Beogradu Došetu Kotevskom.

Nezvanično se podvlači da je u pitanju privremena mera koja će uskoro biti povučena. A kada će biti to uskoro - niko ne zna! U Beogradu se, inače, uopšte ne komentira zašto se dozvoljava jednoj federalnoj jedinici da samostalno krši Sporazum o slobodnoj trgovini sa drugom prijateljskom drzavom. Samo se i tamo, kako prenose sredstva informisanja u Makedoniji, množe špekulacije po kojima je Vlada Srbije bila prinuđena da uvede embargo, jer su, navodno, makedonski uvoznici jeftinu srpsku hranu za debele pare prodavali na Kosovu, u Crnoj Gori i u Republici Srpskoj. Krugovi bliski Vladi Srbije, pak, tvrde da u pozadini najnovijeg prehrambenog embarga prema Makedoniji stoji politički obračun izmedju Beograda i Podgorice!

Jugoslavija je, inače, nakon Nemačke, drugi po obimu saradnje spoljno trgovinski partner Makedonije. Sa njom je, na primer, za 11 meseci prošle godine (novijih podataka nema) ostvarila robnu razmenu veću od 382 miliona dolara. To je, izračunali su statističari, 14,4 % ukupne razmene Makedonije savetom. Preciznije, u Jugoslaviju je izvezeno robe vredne 222 miliona dolara, što je 20,5% ukupnog makedonskog izvoza. U istom razdoblju je iz Jugoslavije uvezeno raznih proizvoda za 160 miliona dolara, ili 10,2 % od ukupnog uvoza. Dakle, u robnoj razmeni sa Jugoslavijom Makedonija ostvaruje suficit od 38,6% i savim je izvesno da će embargo za nju imati negativne efekte. Ako potraje, upozoravaju iz Privredne Komore, zemlji preti nestašica pšenice, brašna, drugih žitarica, stočne hrane, mleka, mesa, mlečnih i mesnih prerađevina, jaja, šećera, kvasca i raznih drugih, za svakodnevni život neophodnih, poljoprivrednih proizvoda.

Veoma su ovim najnovijim merama za zabranu tranzita kroz Jugoslaviju pogođeni makedonski izvoznici i transporteri, osobito oni koji prevoze vino i jagnjad u Evropu. Zabranu smatraju političkom odlukom koja, uvereni su, ima za cilj da preko njihovih leđa, posluži kao pritisak na međunarodnu zajednicu da ona olabavi svoje sankcije ka Jugoslaviji. “Dok se politika meša u ekonomiju, od nje niko neće imati koristi”, kategorični su ogorčeni makedonski privrednici.

Kao dokaz da je politika kumovala i ovom najnovijem konfliktu Jugoslavije sa Makedonijom se navodi to što je ova zemlja u naredbi o embargu nazvana referencom BJRM (Bivšom Jugoslovenskom Republikom), a ne ustavnim imenom pod kojim je od Jugoslavije zvanično priznata. Nimalo slučajno nije ni to, kažu, što je svrstana u isti koš još sa Crnom Gorom i Republikom Srpskom za koje, takođe, važi pomenuti prehrambeni embargo.

Makedonska Vlada nije mnogo raspoložena za zaoštravanje odnosa sa svojim severnim susedom, pa ove “sitnice” iz naredbe srpskog ministra poljoprivrede o uvođenju prehrambenog embarga smatra” nekorektnim previdom” i nada se da će kad–tad, dobiti izvinjenje! Međutim, sva opozicija u zemlji to ocenjuje “drskom političkom provokacijom”. Ko je pravu, pokazaće dani pred nama.!

AIM Skopje

BRANKA NANEVSKA