BIH I HRVATSKA
DOČEK NOVOG PREDSJEDNIKA
AIM, 10.02.2000. Priča teče otprlike ovako - grupa visokopozicioniranih bosanskih Hrvata navodno je posjetila novog premijera Hrvatske, Ivicu Račana s pitanjem da li bi Hrvatska nastavila materijalno pomagati Hrvate u BiH ukoliko bi oni oformili novu stranku - Hrvatski SDP BiH. Račan im je, opet, navodno odgovorio da takvu stranku u BiH ne treba formirati jer ona već postoji. Na komentar da je ta stranka ipak bošnjačka, Račan je odgovorio da, ukoliko se oni učlane, ona to sigurno više neće biti.
Ovih dana u Federaciji BiH vođene su brojne, istina ne tako važne i presudne, ali u svakom slučaju ilustrativne prepirke ko bi Bosni bio bolji predsjednik Hrvatske - Stjepan Mesić ili Dražen Budiša. Po jednima je samo Mesić dobro rješenje - podržava BiH kao suverenu i cjelovitu državu i konstitutivnost svih građana na cijelom teritoriju BiH. Po drugima je to isključivo Budiša, jer je Mesić dobro rješenje za BiH, ali samo na kratke staze. On se, vele pobornici ove teze, neće znati postaviti prema Parlamentu, dočekaće ga mnogo problema na koje, prijek kakav je, neće znati odgovoriti, pojaviće se revanšizam i na narednim izborima, koji će u skladu s očekivanim ustavnim promjenama biti već za dvije godine, ponovo će pobijediti HDZ, i to još radikalniji nego je bio.
Sada nakon Mesićeve pobjede niko ne skriva iznenađenje zbog rezultata (56,21 naprema 43,49), jer je na početku izborne trke bio totalni autsajder: "Pomogli su mu, očito, samo njegov šarm i hirurški precizne izjave", vele u bh. SDP-u. U svakom slučaju, na inauguraciju novog predsjednika Republike Hrvatske iz BiH odlazi delegacija na najvišem nivou - dva člana tročlanog Predsjedništva, Živko Radišić i Alija Izetbegović i ministar vanjskih poslova BiH Jadranko Prlić. Za sada niko nije potvrdio ali se očekuje da će treći član Predsjedništva BiH Ante Jelavić u Zagrebu biti prisutan u svojstvu predstavnika bh. HDZ-a.
Mediji prenose brojne reakcije - od procjene respektabilne Međunarodne grupe za krize i Ureda Visokog predstavnika do bh. HDZ-a. Jedna reakcija je zajedniča - biće mnogo bolje. Odmah potom slijedi pitanje - hoće li BiH na svojim izborima znati odgovoriti ovom izazovu? Tako sarajevski dnevnik Oslobođenje u udarnom komentaru donosi ocjenu da je Mesićevim dolaskom na mjesto predsjednika RH "na Tudžmanov grob položena još jedna mermerna ploča - za svaki slučaj, ne ponovilo se!". "U Mesićevom protivniku, Draženu Budiši, ukočenom i smrtno ozbiljnom mladom lavu hrvatske politike zbog tvrđeg odnosa Hrvatske u Evropi, dvosmislenih izjava o saradnji sa Hagom i neupitnog stava da će nastaviti alimentiranje Hercegovine, birači su prepoznali neku vrstu destiliranog Tuđmana. Koga su deset godina zmije ujedale sada se i Budiše boji", piše Oslobođenje, dodajući da je Mesićevom pobjedom "Hrvatska dobila svog drugog predsjednika, a BiH starog prijatelja, sada na najvišem mjestu u sudbinski važnoj susjednoj državi".
Prvi čovjek u Uredu Visokog predstavnika za BiH Wolfgang Petrić prvo je poslao ličnu čestitku Mesiću, a potom je izrazio nadu da će BiH i Ured razviti dobre odnose sa novim hrvatskim vođstvom i da će ono pomoći bržu i efikasniju sprovedbu Daytonskog Mirovnog sporazuma. UNHCR očekuje napredak u povratku izbjeglica, OSCE pozdravlja demokratske procese u R Hrvatskoj, a UN Misija u BiH podsjeća novoizabrano vođstvo u RH da je tokom kampanje davalo veoma pozitivne komentare o budućoj saradnji sa Haškim tribunalom, te dodaje da sada očekuje i da se to pokaže i u praksi. U Međunarodnoj grupi za krize, direktor James Lyon procjenjuje da će političke promjene u Hrvatskoj navesti bosanske Hrvate da shvate da je za njih bolje da ravnopravno djeluju u politici u BiH, nego da u RH budu beznačajna provincija: "Pobjede nove političke opcije u Republici Hrvatskoj budi nade da će Hrvatska voditi korektnu politku prema BiH tretirajući je kao suverenu, cjelovitu i demokratsku BiH... Čini se da nova vlast u Republici Hravtskoj želi da se bosanskohercegovački Hrvati reintegrišu u BiH i da rade kao njeni građani i državaljani", rekao je Lyon.
Iz Predsjedništva BiH Ante Jelavić čestitao je Mesiću izbor za predsjednika RH, uz napomenu kako očekuje da će Mesić obavljati dužnost predsjednika na dobrobit hrvatskog naroda u cjelini i svih građana RH, a Alija Izetbegović je izrazio uvjerenje da Mesićev izbor otvara novu stranicu u odnosima RH i BiH na dobrobit građana obje države. Jelavić je u ime tijela na čijem je ćelu (istina još kratko vrijeme) izrazio i spremnost da dinamizira i unaprijedi odnose RH i BiH i F BiH i podsjetio da je sprovedba sporazuma o specijalnim odnosima RH i F BiH "jedan od najvažnijih vanjskopolitičkih prioriteta za BiH".
Iz HDZ-a BiH izražavaju zadovoljstvo Mesićevim izjavama da će podupirati Hrvate u BiH kako bi očuvali konstitutivnost, i napominju da je ta izjava "konkretnija i pozitivnija od onih koje je davao tokom predizborne kampanje". Istovremeno, iz te stranke generalni sekretar Marko Tokić poručuje da se "hrvatski državni intersi u BiH i položaj bh. Hrvata teško mogu promjeniti s obzirom na geostratešku poziciju Hrvatske i BiH" i dodaje kako je uvjeren da će hrvatska vlast na drugio način dati podršku Hrvatima u BiH. On je takođe ustvrdio da ne vjeruje da će prestati finansiranje hrvatske komponente Vojske Federacije BiH, odnosno HVO-a.
U SDA, podsjećajući na Mesićev "konzistentan stav prema BiH, kako tokom sukoba Armije BiH i HVO-a, tako i kasnije" izražavaju veliko zadovoljstvo Mesićevom pobjedom: "Ako politika Stjepana Mesića prema BiH bude konzistentna i ako ostvari izborna obećanja, očekujemo značajno poboljšanje odnosa na razini dvije države", izjavio je portparol SDA Adnan Jahić uz napomenu da je Mesić očito izbor velikog broja Bošnjaka u RH.
Predsjednik opozicione Socijaldemokratske partije Zlatko Lagumdžija ocijenio je da su Mesićevom pobjedom "pobjedili građani Republike Hravtske koji su se po drugi put u ovoj godini opredjelili za novu, demokratsku i europsku Hrvatsku", a liberal Rasim Kadić ocjenjuje da je Mesićeva pobjeda napredak i za RH ali i za BiH: "To je snažna poruka Hrvatima u BiH, ali i BiH kao državi. Hrvatska je krenula ka demokratskoj Evropi, vrijeme je da se i BiH odlučnije probudi".
Predsjednik Nove hrvatske inicijative Krešimir Zubak, nekada HDZ-ovac i član bh. Predsjedništva, podsjećajući da je njegova stranka pozivala svoje članstvo da glasa za Dražena Budišu, veli da nije razočaran Mesićevom pobjedom: "Njih dvojica jesu različiti personalititeti, ali njihovi stavovi prema BiH su vrlo bliski. Vjerujem da će, nakon promjena u vlasti, politika RH prema BiH biti ujednačena, transparentna i jasna, da će nova vlast u Hrvatskoj BiH promatrati kao suverenu, cjelovitu i jedinstvenu državu, a ne kao što je HDZ preferirala odnose sa F BiH. Smatram da je jako važno što pobjednička politika u RH podržava ideju konstitutivnosti Hrvata na cijelom teritoriju BiH", rekao je Zubak. U Hrvatskoj seljačkoj stranci za BiH vele da su ohrabreni Mesićevom pobjedom u RH jer je njegova politika potpuno sukladna stavovima HSS BiH kada su u pitanju odnosi dvaju susjednih zemalja. U ovoj stranci procjenjuju da će osoba sa takvim političkim iskustvom kakvo je Mesićevo imati bitnog uticaja na dešavanja u cijelom regionu, a ne samo u RH i BiH, a u Hrvatskoj narodnoj zajednici Mesićevu pobjedu nazivaju briljantnom.
Rubina ČENGIĆ (AIM Sarajevo)