Srpska crkva napada državni vrh

Podgorica Jan 29, 2000

Novi crkveno-politički sukobi u Crnoj Gori

Smjena doskorašnjeg ministra vjera, dr Tomovića je još jedna potvrda novog kursa crnogorske vlasti prema CPC, ali, vjerovatno, i novi signal za pojačane napade Srpske crkve i na vlast i na Crnogorsku crkvu.

AIM Podgorica, 28.01.2000. godine

TXT: Crnogorska pravoslavna crkva, obnovljena prije sedam godina, konačno je dobila i pravni legitimitet. Sredinom januara iznenada je odobrena njena registracija na Cetinju. Taj dugo očekivani potez crnogorske vlasti, kojim je ona, po svoj prilici, stavila tačku na višegodišnji ignorantski odnos prema CPC, alarmirao je Srpsku pravoslavnu crkvu u Crnoj Gori i njoj naklonjene političke stranke da nastave najnoviju seriju polemika, ali i napada na crnogorski državni vrh.

Predvodnik i ove kampanje je mitropolit SPC u Crnoj Gori Amfilohije Radović, a uz njega su se svrstali Socijalistička narodna partija, Narodna stranka, Srpska narodna stranka, brojne crkvene opštine... U pomoć su im pritekli i mnogi beogradski listovi - "Politika", "Politika ekspres", "Svedok", "Glas javnosti"...

"Državna vlast Crne Gore sve otvorenije i beskrupuloznije podržava novi talas nasilja protiv Mitropolije crnogorsko-primorske... Crna Gora postaje sve besudnija zemlja, a u Evropu kreće gaženjem sopstvenih zakona i elementarnih ljudskih prava", poručuje Srpska pravoslavna crkva u Crnoj Gori.

Zoran Žižić, potpredsjednik Socijalističke narodne partije Momira Bulatovića, jedan od najesktremnijih protivnika ozvaničenja Crnogorske pravoslavne crkve, izjavio je: "Lakrdija od policijske registracije šačice crkvenih delinkvenata kao Crnogorske crkve, samo je najsvježiji primjer odnosa države prema Crnogorsko-primorskoj mitropoliji. Predsjednik Crne Gore je osnovao tobožnji Fond Svetog Petra Cetinjskog, koji je ustvari budžet CPC. I poglavar Crnogorske crkve, raspop Miraš Dedeić, izabranik je Djukanovićev koji treba da odradi posao značajan za otcjepljenje Crne Gore".

Srpski akademik Ljubomir Tadić, jedan iz grupe beogradskih intelektualaca "poreklom iz Crne Gore", ozakonjenje Crnogorske crkve osudjuje kao pokušaj da se Crna Gora odvoji od srpske tradicije i osamostali iz SRJ.

No, registrovanje Crnogorske pravoslavne crkve izazvalo je reakcije i iz dijela vlasti. Dragan Šoć, ministar pravde i potpredsjedniku Narodne stranke bio je vrlo precizan: "Da sam se ja pitao, to se ne bi moglo desiti!" Ministar je izrazio strahovanje od novih podjela i sukoba u Crnoj Gori, olako previ|ajući nepravdu sa kojom već decenijama žive Crnogorci.

Lavinu napada na CPC i crnogorsku vlast ubrzala su, pored njene registracije, i još dva dogadjaja koji se desili proteklih dana. Odlukom većine mještana cetinjskog sela Očinići, pod okrilje Crnogorske crkve vraćena sa tamošnja dva hrama. Odluka je utemeljena i na članu 34. Ustava Republike Crne Gore, kojim se garantuje sloboda misli, vjerovanja i ispovijedanja vjere. Istovremeno, u jednom od njih liturgiju je, prvi put nakon osam decenija, odnosno od nasilnog ukidanja Crnogorske crkve, služio njen poglavar.

Dva dana kasnije, crnogorski predsjednik Milo Djukanović, izjavio je na svojoj redovnoj pres konferenciji: "Pošto je registrovana i Crnogorska pravoslavna crkva, sasvim je razumljivo, moje čestitke od sada će ići i na tu adresu, odnosno biće upućene i vjernicima CPC, njenom sveštenstvu i mitropolitu Mihailu".

To je dodatno uznemirilo duhove u Srpskoj crkvi i njihove logističare. Nije ih smirila ni miroljubiva poruka predsjednika Inicijativnog odbora o vraćanju crkve u Očinićima Crnogorskoj crkvi Iva Batrićevića: "Motivi donošenja naše odluke nisu u mržnji, već u ljubavi prema tradiciji i jednoj nam domovini Crnoj Gori. Medjutim, i vjernici Srpske pravoslavne crkve mogu nesmetano koristiti obje crkve u Očinićima za vjerske potrebe. Mislim da bi za Crnu Goru najveća sreća bila kada bi ljudi iz Očinića, Crnogorci i oni koji se osjećaju Srbima, išli na liturgije u isto vrijeme i kada bi vladike Crnogorske i Srpske crkve pružili jedan drugome ruke i zajedno održali liturgiju"!

Da te poruke nisu naišle na odobravanje pokazalo je i reagovanje takozvanog Vijeća narodnih skupština Crne Gore, koje je osnovano prošlog ljeta u vrijeme dogadjanja plemena po Crnoj Gori, odnosno okupljanja branilaca SRJ i protivnika osamostaljivanja Crne Gore. Otuda je čak zaprijećeno da bi u Crnoj Gori mogao buknuti vjerski rat zbog legalizacije Crnogorske crkve, vraćanja nekoliko hramova pod njeno okrilje i zaokreta crnogorske vlasti prema CPC!

"Sramnim odlukama crnogorski režim prijeti da izazove nesagledive posljedice i podjele kakvih nije bilo od istrage poturica do danas", istiće se u jednom od saopštenja Vijeća narodnih skupština, uz upozorenje da će se ti branioci "svetinja i imovine Srpske pravoslavne crkve" samorganizovati i da im "pomoć režimske policije ubuduće neće trebati"!

Upozoravajući na opasnosti od takvih prijetnji i raspirivanja vjerske i nacionalne mržnje, iz Crnogorske crkve odgovaraju: "Kad smo očekivali da će Srpska mitropolija u Crnoj Gori na našu hrišćanskom ljubavlju pruženu ruku odgovoriti kako dolikuje, ona nastavlja da po receptima najmračnijih vremena istorije, udara ne samo na biće jednog naroda, poništavajući sve demokratske tekovine, već i obezvrijedjujući Ustav države koja je na svoju štetu gosti svih ovih decenija, ne štedeći sredstava".

Od prije nekoliko dana dr Slobodan Tomović više nije ministar vjera u Vladi Crne Gore. Tomović je bio poznat po tome što je tokom dva ministarska mandata isključivo podržavao Srpsku crkvu i njenog mitropolita Amfolhija, a jednom je čak tražio da se ona proglasi i za državnu crkvu u Crnoj Gori! Tomovićev odlazak je još jedna potvrda novog kursa crnogorske vlasti prema CPC, ali, vjerovatno, i novi signal za pojačane napade Srpske crkve i na vlast i na Crnogorsku crkvu.

Veseljko KOPRIVICA (AIM)