PREKRETNICA ILI NASTAVAK TAVORENJA
Političari izmedju dvije godine
AIM Banjaluka, 7. januar 2000. (AIM)
Sumirajući rezultate iz protekle godine političari svih profila i boja složili su se u ocjeni da je 1999. bila godina loših rezultata i iznevjerenih očekivanja. Jedan od njih reči će: godina krupnih iskušenja, bremenita političkim, ekonomskim i socijalnim problemima. Razlikovali su se samo u ocjeni uzroka, zavisno od toga da li su na katastrofalne posledice gledali očima vladajue koalicije 'Sloga', ili optikom opozicije. Bilans neuspjeha političari na vlasti pripisivali su objektivnim okolnostima, a opozicija izdajničkoj politici 'Sloge', koja "radi na nestajanju RS".
Za Živka Radišića, člana Predsjedništva BiH iz Republike Srpske (RS), 'RS je bila u stalnoj borbi da sačuva institucije sistema i spriječi delegitimizaciju'. "Nismo u tome uspjeli i upali smo u političku krizu po pitanju predsjednika RS, Parlamenta, Vlade i ukupnih odnosa", kaže Radišić, priznajući da su dominirali politika i političko-stranački obračuni umjesto rješavanja životnih pitanja gradjana.
Kopredsjedavajući u Vijeću ministara BiH iz RS Svetozar Mihajlović takodje priznaje da su u minuloj godini dominirali politički dogadjaji sa negativnim predznacima kao što su razrješenje predsjednika Republike Nikole Poplašena, arbitražna odluka o Brčkom i hapšenje osumnjičenih za ratne zločine. Mihajlović je jedini izrekao riječi kritike na račun Vlade, rekavši da "nije učinila odlučujuće korake na rasvjetljavanju starih i novih privrednih afera i suzbijanju sive ekonomije". Mihajlovjeć je i jedini obećao da će njegova partija (Srpski narodni savez), čiji je potpredsjednik, uskoro zatražiti od Vlade da se izjasni da li je sposobna da to učini.
Ovoj jedinoj kritici Vlade, koja je došla iz jedne članice vladajuće koalicije, pridružio se i Safet Bičo, šef poslaničkog kluba Koalicije za demokratsku i cjelovitu BiH, rekavši da je 'početni progres zaustavljen i da se u implementaciji Dejtonskog sporazuma nije učinilo ništa'. Naravno, Bičo je kao najveći propust Vlade premijera Dodika označio 'nedostatak političke volje da njegova Koalicija udje u Vladu RS'.
Najoštrija u kritici vladajuće koalicije bila je opozicija. Radikali su optužili Vladu i koaliciju 'Sloga' da je 'kompromitovala RS, radeći na njenom nestajanju'. Predsjednik SDS Dragan Kalinić, takodje, tvrdi da je došlo do 'novog poniranja RS u unitarnu BiH' i umanjenja stepena njene samostalnosti koji je dobijen Dejtonskim sporazumom. "Manjinska vlast koalicije 'Sloga' i nelegalna i nelegitimna Vlada unazadile su ustavnopravni, politički, ekonomski, socijalni i sve druge aspekte života u RS", kaže Kalinić.
Dr Mladen Ivanić, predsjedik nedavno osnovane Partije demokratskog progresa i ugledni profesor Banjalučkog univerziteta, takodje će ponoviti da je minula godina u političkom i ekonomskom smislu bila izuzetno teška. Ivanić nabraja: "Nije izabrana nova vlada, nije formirana skupštinska većina, urušena je funkcija predsjednika Republike, nisu provedeni rezultati izbora, neriješeni granični problemi sa Hrvatskom kod Kostajnice, odluka o Brčkom i prekid ekonomskih odnosa sa Jugoslavijom".
Premijer Milorad Dodik, na čiju adresu je odaslan najveći broj kritika, nije krio da se nisu ostvarila nadanja o ubrzanom ekonomskom napretku, ali je za to nalazio razloge na koje njegova vlada nije mogla uticati. Na prekid privrednih veza RS i Jugoslavije uticao je sukob NATO-a i Jugoslavije, kaže Dodik, ne amnestirajući i rukovodsko u Beogradu, koje je na RS gledalo kao na svoju koloniju. Za blokadu funkcionisanja državnih institucija Dodik je okrivio opoziciju i razriješenog predsjednika RS Nikolu Poplašena. U uspjeh svoje vlade Dodik knjiži uspjeh na donatorskim konferencijama, vraanje političkog ugleda RS, otvaranje granica, uspostavljanje komunikacijskih veza, otvaranje tržišta i uspostavljanje medjuentitetske saradnje.
Sumirajući mršave rezultate protekle godine, isti ljudi za predstojeću 2000-tu nisu mogli reći ništa drugo osim da 'izražavaju nadu da će biti bolja'. U toj uobičajenoj frazi nije bilo ideja, konkretnih obećanja, utemeljenog optimizma i vjere. Reklo bi se: odsustvo političkih ideja i osmišljene kratkoročne strategije po kojoj bi bilo moguće prepoznati ozbiljnost i politička realnost.
Radišić veliku šansu vidi u izborima, koji bi trebali biti 'značajna prekretnica', i osmišljavanju Pakta o stabilnosti jugoistočne Evrope. Na unutrašnjem političkom planu Radišić se nada uspostavljanju minimuma nacionalnog i političkog jedinstva u RS, 'kao preduslova za prosperitet u demokratskom, ekonomskom i civilizacijskom pogledu'. Predsjednik Narodne skupštine Petar Djokić, inače Radišićev partijski drug, procjenjuje da će 2000. biti 'presudna u ukupnom odnosu svih političkih snaga u oba entiteta prema Dejtonskom sporazumu'. Provedba Dejtonskog sporazuma je za Djokića garant trajne stabilnosti i preduslov ekonomskog razvoja. Dejton je ključ napretka i za potpredsjednika Republike Mirka Ćarovića, koji kaže da 'od toga zavisi budućnost RS i srpskog naroda'.
Premijer Dodik misli da e u ovoj godini RS doživjeti potpunu afirmaciju ulazeći u svjetske integracijske tokove. To, prema Dodiku, podrazumijeva tržišnu transformaciju i ekonomske integracije. Za razliku od Dodika i političkih lidera iz RS, Safet Bičo kaže da će se u u BiH narednih 10 godina tavoriti u mjestu. "Sa ovakvim političkim voljama, šupljim granicama, neradom i razmetanjem cijeloj BiH se na ekonomskom planu crno piše još dugo godina", kaže Bičo.
Kalinić i Poplašenovi radikali vide u 2000. dalje topljenje RS ukoliko ne dodje do kompromisa 'Sloge' i 'srpskog bloka u parlamentu' (SDS I SRS). Ako do toga ne dodje, kaže Kalinić, SDS će koristiti sve dozvoljene demokratske i političke metode da sruši 'Slogu' na lokalnim izborima.
Sudeći po nejasnim obećanjima vladajueg koalicionog bloka i po bilansima njihove dvogodišnje politike, opozicija bi mogla imati prilično lak posao. Prema rezultatima sondaža javnog mnenja, koje su neke političke partije iz 'Sloge' uradile za svoje potrebe, rejting nekih vladajućih partija pada. Takvom trendu kumovala je izuzetno teška ekonomska situacija, ogromna nezaposlenost, neraščišćenje velike afere SDS-a, objelodanjivanje novih velikih afera (Rafinerija nafte, Telekom), opšta kriminalizacija društva i korumpiranost pravosudja, carine i inspekcijskih organa. Vlada je zanemarila unutrašnju organizaciju vlasti, dopustivši da se struktura vlasti uruši u svojoj neefikasnosti, zloupotrebi zakona i korumpiranosti.
Premijer Milorad Dodik nije u svojoj novogodišnjoj poruci obećao ni obračun sa kriminalom, ni suzbijanje sive ekonomije, ni borbu protiv korupcije, ni rasvjetljavanje afera, ni pakete propisa koji će smanjiti okvir za sve vrste nelegalnosti i privredne i društvene discipline. Nije prozvao svoje ministre i nije zaprijetio smjenjivanjima. Na skupštinskom zasijedanju, tri dana prije Nove godine, neumorno je replicirao poslanicima koji su osporavali pojedine stavke budžeta, pogrešno vjerujući da se izbori dobijaju samo replikama i retorikom sa skupštinske govornice.
Branko Perić (AIM)