PROKLETSTVOM PROTIV KONCERTA
Predbožićni skandal u Podgorici
Događaji uoči Božića, najvećeg hrišćanskog praznika govore koliko je duboka brazda koja dijeli dva politički suprotstavljena dijela Crne Gore
AIM Podgorica, 5.01.2000. godine
Božićni koncert, priredjen 4. januara uveče u Crnogorskom narodnom pozorištu u Podgorici, imao je za uvertiru nezapamćen skandal koji su izazvali sveštenici Srpske pravoslavne crkve. Oni su pokušali da spriječe održavanje koncerta hora "Josif Marinković" iz Zrenjanina pozivanjem vjernika da napuste dvoranu ili će na sebe primiti prokletstvo. Razlog bacanja anateme - prisustvo u publici mitropolita Crnogorske pravoslavne crkve gospodin Mihailo!
Većina prisutnih je neuobičajeni poziv srpskih propratila bučnim negodovanjem, odbijajući da napusti pozorišnu dvoranu. Pozivu sveštenika Joanikija Mićovića ipak se odazvalo dvadesetak posjetilaca, a salu su napustili i ministar vjera u Vladi Crne Gore dr Slobodan Tomović i ministar kulture Budimir Dubak.
Srpski sveštenici su "~inodejstvovali" i iza pozorišne scene. Tamo su, prema riječima svjedoka, prisiljavali dirigenta hora iz Zrenjanina Andreja Bursaća da odustane od koncerta, zaprijetivši mu da će prokleti i njega i hor! Vidno uznemiren, dirigent Bursać se potom obratio posjetiocima ističući da on i članovi hora ne žele da budu učesnici bogohuljenja. Horu i posjetiocima zatim se obratio Žarko Mirković, urednik muzičkog programa u CNP-u, zamolivši ih da se koncert održi onako kako je i planirano, da se prestane sa crkveno- političkim prepucavanjima što je na zadovoljstvo skoro pune dvorane i učinjeno.
TV Crne Gore je direktno prenosila božićni koncert, ali pred njenim kamerama odvijala se i njegova ružna uvertira tako da su gledaoci mogli da vide i neke njene detalje.
Zanimljivo je da je Ministarstvo vjera kupilo 102 karte za koncert. Dio karata vjerovatno je bio namijenjen i sveštenicima Srpske crkve, ali oni ih, eto, nisu iskoritstili kao ni ministar vjera Tomović koji već punih deset godina, kršeći Ustav Crne Gore koji govori o ravnpravnosti religiaj i vjeroispovjesti, isključivo podržava Srpsku crkvu i njenog mitropolita Amfilohija.
Dan nakon incidenta u Crnogorskom narodnom pozorištu održana je press konferencija, sa koje je kolektiv ove pozorišne kuće uputio izvinjenje posjetiocima koncerta i gledaocima TV Crne Gore koja je direktno prenosila koncert, a posebno svojim gostima - horu i dirigentu Andreju Bursaću.
"Ministarstvo vjera Vlade Crne Gore je preuzelo protokol i imalo ulogu suorganizatora sinošnjeg Božićnog koncerta, a Crnogorsko narodno pozorište, tim povodom, kao i svih dramskih i muzičkih programa pod svojim krovom, otvara vrata svim gradjanima, bez ikakvog protokola, koji žele da im prisustvuju", rečeno je na konferenciji. Predstavnici CNP-a nisu željeli da komentarišu postupak ministra vjera dr Tomovića niti sveštenika SPC.
Andrej Bursać, dirigent iz Zrenjanina, ističe da je neočekivanim postupkom sveštenika Srpske crkve bio doveden u vrlo nezgodnu situaciju. "U horu svira veliki broj djece i to raznih nacionalnosti, pa mi je teško palo što su i ona prisustvovala tim ružnim scenama i to baš na prvom našem koncertu u Crnoj Gori", kaže Bursać.
Mitropolija Srpske crkve u današnjem saopštenju tvrdi da njeni sveštenici nisu izazvali incident u Pozorištu, iako su se u to kao neposredni svjedoci mogli uvjeriti brojni posjetioci, a i televizijski gledaoci. Mitropolija je po već višegodišnjem ustaljenom običaju nazvala mitropolita CPC Dedeića raspopom, izražavajući žaljenje što se i predstojeći božićni praznici dočekuju sa velikim podjelama u Crnoj Gori.
"Ono što su uoči božićnjeg koncerta učinili sveštenici SPC za mene nije neočekivano, ali o tom njihovom prije svega necivilizovanom činu ne želim ništa više da kežem. Želim, medjutim, da kažem da je malo onih medju ljudima koji idu za Božanskom svjetlošću novorodjenoga Hrista, koji ga u sebi traže i nalaze, koji odolijevaju iskušenjima satane, koji se u svjetlosti Bogočovjeka zaštićuju od grijehova. Neki su i izmedju nas, Crnogoraca, u proteklim godinama, natovarili na sebe teško breme grijeha, prihvatili mržnju umjesto Hristove ljubavi. Neki su se i uprljali zločinom, učestvujući u ovim balkanskim nezapamćenim pogromima. Neki od njih su uobrazili da zločinom mogu slušiti Hristovoj vjeri, što je strašno svetogrdje i nedopustivo bogohuljenje", rekao je, u izjavi za AIM, mitropolit CPC Mihailo.
"Za sve dosadašnje konflikte izmedju sveštenstva i pristalica Crnogorske pravoslavne crkve i Srpske parvoslavne crkve odgovornost snosi SPC, jer je u svim slučajevima konflikt bio uzrokovan željom SPC da sačuva monopol u Crnoj Gori i omalovažava CPC i njenog mitropolita Mihaila", kategoričan je Žarko Rakčević, predsjednik Socijaldemokratske partije. "Nažalost, SPC ne može da prihvati postojanje CPC u Crnoj Gori, kao ni činjenicu da su 62 procenta stanovništva Crne Gore - Crnogorci", kaže Rakčević, dodajući da je takav odnos potvrdjen i prilikom nemilog događaja u CNP "kada je publika, uprkos anatemi sveštenika SPC, ostala da sasluša koncert". Rakčević smatra da se "ne može dalje tolerisati odnos crnogorske vlasti prema tom problemu", te da je krajnje vrijeme da se stvore uslovi za postojanje i djelovanje obje crkve - i Crnogorske i Srpske.
Država Crna Gora i dalje ignoriše Crnogorsku crkvu, koja je obnovljena prije sedam godina nakon što je nasilno ukinuta
- godine dekretom regenta Aleksandra Kara|or|evića. Tada je u ruke Srpske crkve prešlo i oko 650 njenih hramova, a voljom vjernika pod okrilje CPC vraćena su samo četiri. Upravo na Badnji dan, mještani cetinjskih sela Čevo i Ozrinići, najavili su da }e takodje prići Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi. Slične odluke pripremaju i mnoga druga crnogorska sela.
Vraćanje vjernika i hramova Crnogorskoj crkvi upravo je i glavni razlog što mitropolit Amfilohije i njegovi sveštenici svim silama, pa i fizičkim obračunima, pokušavaju da diskredituju njenog poglavara, sveštenstvo i pravo Crnogorcima na svoju crkvu u sopstvenoj državi. Taj proces, medutim teško je zaustaviti. O tome najbolje svjedoče masovni skupovi vjernika i poštovalaca CPC povodom nalaganja crnogorskih badnjaka na cetinjskom Trgu kralja Nikole. Ove godine, prvi put poslije osam decenija, Crnogorska crkva organizuje nalaganje badnjaka i u Podgorici i Nikšiću. Na Cetinju, staroj i novoj crnogorskoj prijestonici, i ovogodišnjeg Badnjeg dana ložiće se istovremeno dva badnjaka. I Srpska crkva takodje organizuje skup svojih vjernika ispred Cetinjskog manastira.
Izmedju pristalica dviju crkava naći će se i ovog puta jaki kordoni policije. Policija će obezbjedjivati i skupove vjernika CPC u Podgorici i Nikšiću. Godinama su ta okupljanja proticala bez incidenata. Da li će tako biti i predstojećeg Badnjeg dana? Sudeći po onom što se desilo u Crnogorskom narodnom pozorištu ta bi okupljanja mogla biti označena onom policijskom odrednicom "skupovi visokog rizika". A i pristalice mitrpolita Amfilohija u Nikšiću najavljuju da će se protiv vjernika Crnogorske crkve "samorganizovati" ukoliko to ne učine nadležni državni organi.
Upravo sva dešavanja pred Božić, najveći hrišćanski praznik, svjedoče koliko je dubok jaz između dva politički suprotstavljena dijela Crne Gore. Ako podjele, politička prepucavanja, otvorena mržnja caruje i tog blagogŤ dana - što se onda može očekivati koliko sjutra, kad mine ťpraznična blagostŤ i svi se vrate razračunavanjima koja su razdirala Crnu Goru posljednje decenije?